Draga braćo i sestre
Papina kateheza na općoj audijenciji u srijedu 21. siječnja 2015. - Apel Svetog Oca
Draga braćo i sestre, dobar dan!
Danas ću se usredotočiti na apostolsko putovanje u Šri Lanku i Filipine, na kojem sam boravio prošli tjedan. Nakon posjeta Koreji prije nekoliko mjeseci, ponovno sam pohodio Aziju, kontinent bogate kulturne i duhovne tradicije. To putovanje je prije svega bio radosni susret s crkvenim zajednicama koje, u tim zemljama, svjedoče za Krista: potvrdio sam ih u vjeri i misionarstvu. Uvijek ću čuvati u srcu sjećanje na svečani doček koja su mi iskazala mnoštva – u nekim slučajevima čak i nepregledna – koja su pratila istaknute trenutke putovanja. Također sam potaknuo na međuvjerski dijalog u službi mira, kao i hod tih naroda prema jedinstvu i društvenom razvoju, u čemu istaknutu ulogu imaju obitelji i mladež.
Vrhunac moga boravka u Šri Lanki bila je kanonizacija velikog misionara Josea Vaza. Taj sveti svećenik je, često u tajnosti, dijelio sakramente vjernicima, ali i pomagao sve potrebite, neovisno o njihovoj vjerskoj pripadnosti i društvenom položaju. Njegov primjer svetosti i ljubavi prema bližnjemu i dalje nadahnjuje Crkvu u Šri Lanki u njezinu apostolatu ljubavi i obrazovanja. Predstavio sam svetog Josea Vaza kao uzor za sve kršćane, koji su danas pozvani nuditi spasonosnu istinu evanđelja u multireligijskom okruženju, uz poštovanje drugih, ustrajno i ponizno.
Šri Lanka je zemlja velikih prirodnih ljepota, čiji narod nastoji ponovno uspostaviti jedinstvo nakon dugoga i dramatičnoga građanskog rata. U mom susretu s vlastima istaknuo sam važnost dijaloga, poštovanja ljudskoga dostojanstva, nastojanja da se svi uključe u pronalaženje odgovarajućih rješenja radi pomirenja i zajedničkog dobra.
Različite religije imaju značajnu ulogu u tom pogledu. Moj susret s vjerskim vođama bila je potvrda dobrih odnosa koji već postoje između različitih zajednica. U tom kontekstu želio sam potaknuti suradnju koja već postoji između sljedbenika različitih vjerskih tradicija, također s ciljem da se one koje još uvijek muče patnje iz posljednjih godina liječi balzamom oprosta. Tema pomirenja također je obilježila moj posjet svetištu Gospe od Madhua, koju veoma časte stanovnici Tamila i Šri Lanke i koje je hodočasničko odredište pripadnika drugih religija. Na tom smo svetom mjestu molili našu Majku Mariju da izmoli za čitav narod Šri Lanke dar jedinstva i mira.
Iz Šri Lanke sam otputovao za Filipine, gdje se Crkva priprema za proslavu petstote obljetnice evangelizacije. To je najveća katolička zemlja u Aziji i filipinski narod je, čak i u dijaspori, dobro poznat po svojoj dubokoj vjeri, pobožnosti i entuzijazmu. U mom susretu s državnim vlastima, kao i na molitvenim susretima i tijekom zaključne mise na kojoj je sudjelovalo silno mnoštvo vjernika, istaknuo sam stalnu plodnost Evanđelja i njegovu moć da nadahne društvo dostojno čovjeka, u kojem ima mjesta za dostojanstvo svakog pojedinca i težnje filipinskog naroda.
Glavna svrha posjeta, i razlog zbog kojeg sam odlučio otići na Filipine – to je bio glavni razlog – bila je ta da izrazim svoju blizinu braći i sestrama koji su pretrpjeli razaranja koja je izazvao tajfun Yolanda. Posjetio sam Tacloban, u najteže pogođenoj regiji, gdje sam odao počast vjeri i nepokolebljivosti tamošnjeg stanovništva. U Taclobanu, nažalost, nepovoljni vremenski uvjeti odnijeli su još jednu nevinu žrtvu: mladu volonterku Kristel, koja je poginula kada je vjetar srušio skelu. Zatim sam zahvalio svima onima, iz svih krajeva svijeta, koji su velikodušnom pomoći odgovorili na njihove potrebe. Moć Božje ljubavi, objavljene u otajstvu križa, očitovala se u duhu solidarnosti pokazanom mnogim djelima ljubavi i žrtve koji su obilježili te mračne dane.
Susreti s obiteljima i s mladima u Manili bili su vrhunac posjeta Filipinima. Zdrave obitelji neophodne su za život društva. Utjeha je i nada vidjeti mnogobrojne obitelji koje prihvaćaju djecu kao pravi dar od Boga. One znaju da je svako dijete blagoslov. Čuo sam kako neki govore da se obitelji s više djece i rađanje mnogo djece ubraja među uzroke siromaštva. To mi se čini previše pojednostavljenim mišljenjem. Mogu reći, svi možemo reći, da je glavni uzrok siromaštva ekonomski sustav u kojem više nije u središtu osoba već bog novac; ekonomski sustav koji isključuje, isključuje uvijek: isključuje djecu, starije osobe, mlade, nezaposlene… – i koji stvara kulturu odbacivanja u kojoj živimo. Navikli smo vidjeti odbačene ljude. To je glavni razlog siromaštva, a ne brojne obitelji. Podsjećajući na lik svetoga Josipa, koji je zaštitio život “Santo Nino”, kojeg se veoma časti u toj zemlji, podsjetio sam da trebamo štititi obitelji, koje su suočene s raznim prijetnjama, da mogu svjedočiti ljepotu obitelji u Božjem naumu. Obitelji treba također braniti od novih ideoloških kolonizacija, koje napadaju njezin identitet i njezino poslanje.
Bila mi je isto tako velika radost biti s mladim ljudima s Filipina, slušati njihove nade i njihove probleme. Htio sam im pružiti svoje ohrabrenje za napore koji ulažu u doprinosu obnovi društva, posebice kroz služenje siromašnima i zaštitu prirodnog okoliša.
Briga o siromašnima bitan je element našega kršćanskog života i svjedočanstva – to sam također spomenuo prilikom svoga posjeta; ona uključuje odbacivanje svih oblika korupcije, jer korupcija krade od siromašnih i zahtijeva kulturu poštenja.
Zahvaljujem Gospodinu za ovaj pastoralni posjet Šri Lanki i Filipinima. Molim Ga da uvijek blagoslivlja te dvije zemlje i potvrđuje vjernost kršćana evanđeoskoj poruci našega otkupljenja, pomirenja i zajedništva s Kristom.
Apel Svetog Oca
Draga braćo i sestre,
pozivam vas sada da se zajedno pomolimo za žrtve prosvjeda koji su se dogodili ovih posljednjih dana u voljenom Nigeru. Počinjene su okrutnosti prema kršćanima, djeci i crkvama. Molimo Gospodina za dar pomirenja i mira, da vjerski osjećaj nikada ne bude povod nasilju, ugnjetavanju i razaranju. Ne može se voditi rat u Božje ime! Želim da što prije dođe do ponovne uspostave ozračja uzajamnog poštovanja i mirnog suživota za dobro sviju. Pomolimo se Djevici Mariji za stanovnike Nigera (Zdravo Marijo…).