Budi dio naše mreže
Izbornik

Austrija izgubila "jednog od svojih najvećih"

Beč (IKA )

Kancelar i predsjednici austrijske republike i parlamenta ističu duhovni i moralni autoritet kardinala Franza Koeniga, koji je prelazio sve društvene i političke granice

Beč, (IKA) – Austrijski predsjednik Thomas Klestil smrt kardinala Franza Koeniga ocijenio je velikim gubitkom za sve Austrijance. Otvoren za suradnju sa svim ljudima dobre volje borio se za u kršćanskom duhu obnovljenu Europu i gradio mostove prema našim susjedima. Njegovo nam je zalaganje u ekumenskom pokretu pomoglo bolje razumjeti ljude drugačijih vjerskih opredjeljenja. Njegova je smrt ostavila veliku prazninu, izgubio sam očinskog savjetnika i neću ga nikada zaboraviti, istaknuo je austrijski predsjednik.

Austrijski kancelar Wolfgang Schuessel ukazao je da je smrću kardinala Koeniga Austrija izgubila “jednu od najznačajnijih osoba koje je ikada imala”. Bio je jedan od najvećih našeg doba, veliki Austrijanac, veliki čovjek Crkve, koji je mnoga desetljeća uobličavao i označio razvoj Katoličke crkve u Austriji, ali i općoj Crkvi. Bio je i jedan od prvih velikih Europljana Crkve, jer je mislio u dimenziji nadilaženja granica u kršćanskom duhu mnogo prije no što je to uvršteno u europsku agendu. Njegov je dalekosežni pogled obuhvaćao i nekršćanske religije s kojima je tražio dijalog. Svojim je životom na mnogovrsne načine obogatio Austriju. Njegova čovječnost i poliglotski intelekt bolno će nam nedostajati, istaknuo je Schuessel.

Svi dugujemo zahvalnost kardinalu Franzu Koenigu, jednom od duhovnih neimara nove Austrije, istaknuo je predsjednik Nacionalne skupštine Andreas Khol. Koenig je iznova uredio odnos Katoličke crkve i države u duhu “Mariazellskog manifesta” po načelu slobodna Crkva u slobodnom društvu. Uredio je i odnos Katoličke crkve i političkih stranaka, ističući da stranke same određuju svoj odnos prema Katoličkoj crkvi ovisno o tome koliko u sebi ostvaraju načela socijalnog nauka Crkve. Posljednje pitanje za koje se zauzimao u Nacionalnoj skupštini bila je borba za zaštitu života i protiv eutanazije. Još je prije nekoliko tjedana pozvao predsjedništvo austrijskog Konventa da se suprotstavi uvrštavanju eutanazije u budući europski Ustav. No, prije svega bio je dušobrižnik pun ljubavi, i mnogim političarima. Žalost zbog njegove smrti povezana je s ogromnom zahvalnošću za njegovo djelo, istaknuo je predsjednik austrijskog Parlamenta.