Budi dio naše mreže
Izbornik

AUSTRIJSKE KRŠĆANSKE UDRUGE PROTIV NASILJA NAD KRŠĆANIMA U EGIPTU

Beč (IKA )

Austrijske kršćanske udruge i organizacije za ljudska prava zabrinute su pojačanim nasiljem muslimanskih fundamentalista nad koptskim kršćanima u Egiptu. Međunarodna kršćanska solidarnost (CSI), Amnesty International, Missio - Missio - Austrija, Međunarodni savez za pomirenje kao i Društvo za ugrožene narode uputili su zajednički apel austrijskom ministru vanjskih poslova Wolfgangu Schuesellu i egipatskom veleposlaniku u Austriji Hassanu Shoukri u kojem traže da najnovija događanja u mjestu Al K

Beč, 21. 1. 2000. (IKA) – Austrijske kršćanske udruge i organizacije za ljudska prava zabrinute su pojačanim nasiljem muslimanskih fundamentalista nad koptskim kršćanima u Egiptu. Međunarodna kršćanska solidarnost (CSI), Amnesty International, Missio – Austrija, Međunarodni savez za pomirenje kao i Društvo za ugrožene narode uputili su zajednički apel austrijskom ministru vanjskih poslova Wolfgangu Schuesellu i egipatskom veleposlaniku u Austriji Hassanu Shoukri u kojem traže da najnovija događanja u mjestu Al Koše i okolici istraži nezavisna komisija. Također predlažu da se pritom posebno ispita moguća upletenost mjesnih snaga sigurnosti te da se uzme u obzir mogućnost da se žrtvama dodijeli financijska odšteta. Kako bi se izbjegla daljnja nasilja nad kršćanima, udruge traže i mnogo učinkovitiju zaštitu prava manjina u Egiptu.
Sukobi muslimana i kopta kulminirali su 31. prosinca kada je u mjestu Al-Koše u Gornjem Egiptu ubijeno 20 koptskih kršćana, 34 su ranjena, muslimanski su demonstranti između ostaloga spalili i više od 80 trgovina u koptskom vlasništvu, a policija je bila primorana uvesti redarstveni sat. Nemiri su se nastavili do 3. siječnja te su se proširili i na okolna mjesta.
Mjesto Al-Koše bilo je u središtu pozornosti i prije je 18 mjeseci, kada je u sklopu jedne policijske istrage zlostavljano više od tisuću kopta, među njima i maloljetnici i starci. Borci za ljudska prava kao i koptski svećenici, među njima i biskup Baliane Ouisaa, optuženi su za miješanje u istragu.
Aktualna događanja u Al-Košeu dio su trajne diskriminacije kršćanske manjine koja sa svojih 6 milijuna pripadnika čini oko 10% cjelokupnog stanovništva u Egiptu. Najveći dio egipatskih kršćana je koptskopravoslavne vjeroispovijesti, a ostali su pripadnici armenske pravoslavne, armenske katoličke, koptske katoličke i protestantskih Crkava. Egipatski ustav jamči vrlo ograničene vjerske slobode, islam je državna religija, a pravo počiva na šerijatskom zakonu. Gradnja crkava, čak i samo popravak podliježe vrlo strogim propisima. Koptima su nedostupne više službe na sveučilištima, u upravi ili vojsci. Diskriminaciju prate stalna nasilja islamskih terorista nad kršćanima. Proteklih je godina egipatska Vlada poduzela neke mjere u cilju poboljšanja suživota muslimana i kršćana. Tako je omogućila djelomični povrat 1952. godine oduzetih zemljišta Koptske crkve, olakšala neke od propisa za dobivanja građevinskih dozvola i dozvolila neke istraživačke projekte o kulturi koptskih kršćana.