Budi dio naše mreže
Izbornik

Banja Luka: Okrugli stol o opraštanju i pomirenju

Banja Luka

Biskup Komarica izrazio zadovoljstvo što se takav skup održava u Banjoj Luci, ali i žaljenje što se na sudjelovanje nisu odazvali predstavnici Srpske pravoslavne crkve

Banja Luka, (IKA/TABB) – Okrugli stol “Opraštanje i pomirenje za skladan suživot u Bosni i Hercegovini” u organizaciji Franjevačkog instituta za kulturu mira iz Splita, Komisije Pravda i mir BK BiH i Biskupskog ordinarijata u Banjoj Luci održan je u dvorani Biskupskog ordinarijata 4. travnja u Banjoj Luci. Okrugli stol otvorio je banjolučki biskup Franjo Komarica, izrazivši zadovoljstvo što se takav skup održava u Banjoj Luci, ali i žaljenje što se na sudjelovanje nisu odazvali predstavnici Srpske pravoslavne crkve. Istaknuo je također da će “vjerodostojnost mirotvoraca biti presudna za budućnost ove zemlje”. U ime inicijatora skupa, nazočne je pozdravio fra Bože Vuleta, ravnatelj Franjevačkog instituta za kulturu mira iz Splita. Voditelj okrugloga stola dr. fra Ivan Šarčević istaknuo je osjetljivost tematika o kojoj se želi govoriti, kao i svu njezinu šarolikost. Vrhbosanski pomoćni biskup dr. Pero Sudar, govoreći na temu “Temeljni moralni uvjeti praštanja i pomirenja”, istaknuo je važnost stvaranja preduvjeta za oprost i pomirenje, a to je minimum pravednosti i istine. Prof. Dževad Hodžić iz Sarajeva govorio je o pomirenju i praštanju u duhu islama, a profesor na Filozofskom fakultetu u Banjoj Luci dr. Miodrag Živanović izložio je problematiku međuetničke distance u BiH, razlikujući prirodnu i konstruiranu distancu. Izlaganje je završio pitanjem koje snage u društvu poljuljanih struktura mogu biti nositelji etničkog približavanja.
Drugi dio rada okruglog stola započeo je kratkim osvrtom gosta tog skupa prof. Zdravka Šurlana, generalnog tajnika Internacionalne lige humanista, koji je istaknuo načela mira kako ih proklamira Liga. Profesor filozofije i suradnik Instituta za kultura mira dr. fra Ante Vučković govorio je na temu: “Kršćanstvo i zlopamćenje”. Istaknuo je jedinstvenost kršćanskog odnosa prema pamćenju i zlopamćenju, posluživši se svetopisamskim paradigmama židovske Pashe i kršćanskog slavljenja spomena Kristove muke. Rekao je da kršćanstvo ne pamti zlo kao zlo, već kao spomen na osloboditeljske Božje zahvate. Dr. fra Velimir Blažević izložio je nauk i djelo pape Ivana Pavla II. u promicanju opraštanja i pomirenja. Uz Papinu inicijativu traženja oprosta u ime Crkve o 2000. jubileju Kristova rođenja, fra Velimir je istaknuo naglaske koje je Papa stavio u svojim govorima u prigodi posjeta republikama Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Urednik časopisa “Zavičaj” Nail Osmančević izložio je poteškoće povratka i apelirao na odgovorne da stvaraju preduvjete za povratak.
U raspravi se zadržalo na pitanju kolektivne krivnje i “kolektivnog oprosta”. Istaknuto je da kolektiv ne može biti kriv, ali je potrebno oštriti osjećaj za metafizičku krivnju unutar kolektiva, tj. da se ne zatvaraju oči i ostaje pasivan pred zlom koje se događa. Upozoreno je na još jedno obilježje trenutne situacije u BiH, a to je da ne postoje zajednički kriteriji kojima se mjere pojedini čini, te da se zapravo ništa ne naziva pravim imenom.
Na kraju skupa biskup Komarica zahvalio je sudionicima i organizatorima i poželio da se skupovi takve vrste upriliče i na drugima mjestima, osobito manjim.
U radu okruglog stola u Banjoj Luci sudjelovali je 60-ak sudionika iz Katoličke crkve, Islamske zajednice, hrvatskih društava i udruga, mjesnih vlasti, konzularnih predstavništava u Banjoj Luci, međunarodnih političkih i humanitarnih organizacija, te više predstavnika pojedinih medijskih kuća.