Budi dio naše mreže
Izbornik

"Biblija nekoć i sad"

ika

U proslovu naš najpoznatiji bibličar fra Bonaventura Duda istaknuo je kako je Biblija ušla u temelje naše europske civilizacije i po njoj postala dobro današnjega svijeta

U izdanju nakladničke kuće “Kršćanska sadašnjost”, u prigodi početka Godine Biblije, objavljena je knjiga “Biblija nekoć i sad” u kojoj skupina od petnaest međunarodno priznatih stručnjaka iscrpnim prilozima i informacijama uvode u svijet Biblije i njezina okoliša. Teme obrađene u knjizi obuhvaćaju najširi spektar od arheologije do političke teologije, od ekumene do dijaloga religija. Poznati autori u lako razumljivim prilozima pružaju uvid u današnje spoznaje o nastanku Biblije, o njezinim središnjim likovima i mislima, o povijesti njezina utjecaja te o njezinim porukama, koje i danas pokreću ljude. U iznimno bogatom slikovnom programu knjige s više od 400 slika popraćenih iscrpnim tumačenjima sadržane su preslike znamenitih djela najvećih slikara: Caravaggia, Chagalla, Van Gogha, Raffaela, Rembrandta, Rubensa, Tiziana, zatim rukopisa i oslikanih stranica Biblija, evanđelistara, molitvenika i nabožnih knjiga kao i niz fotografija. Tekstove su na hrvatski jezik preveli Mario Cifrak, Ivan Dugandžić, Stjepan Kušar, Božo Lujić, Luka Marijanović, Božo Odobašić, Nedeljka Paravić, Anto Popović, Adalbert Rebić, Ivan Šporčić, Franjo Vidović i Karlo Višaticki.

U proslovu naš najpoznatiji bibličar fra Bonaventura Duda istaknuo je kako je Biblija ušla u temelje naše europske civilizacije i po njoj postala dobro današnjega svijeta. I bez obzira na njezin sveti značaj, može se reći, smatra on, da Bibliji nema para u svjetskoj književnosti. Nema knjige koja je do danas toliko puta prevedena, na gotovo dvije tisuće jezika. U takvom silnom rasponu, a često na jednostavan i priprost način, ona obuhvaća svu čovjekovu egzistenciju, i čovjeka kao pojedinca i čovjeka kao društveno biće. Budući da je nastala na mostu naroda i civilizacija, Biblija nam prenosi pradavna iskustva čovječanstva. U njoj su oslikani tipovi naših stradanja i dostignuća u tolikoj mjeri da je ona vječno svjež izvor te kroz povijest napaja uvijek nova nadahnuća velikih umjetnika kista i dlijeta, riječi i glazbe, kaže se u proslovu. (ika-kj/ap)