Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

BIJENIK - PROSLAVA SV. MAKSIMILIJANA UBIJENOG U NACISTIĐKOM KONCLOGORU Svetac koji je spasio obraz Europi - Ćrtva bezbožnog nacizma

Zagreb, 15. 8. 1995. (IKA) - Maksimilijanovo, blagadan sv. Maksimilijana Kolbea sve~ano je proslavljeno u župnoj crkvi njegova imena u Bijeniku, zagreba~kom predgrašu na obroncima Sljemena kraj ćestina u ponedjeljak 14. kolovoza o.g. misu u 9 sati predv

Zagreb, 15. 8. 1995. (IKA) – Maksimilijanovo, blagadan sv. Maksimilijana Kolbea sve~ano je proslavljeno u župnoj crkvi njegova imena u Bijeniku, zagreba~kom predgrašu na obroncima Sljemena kraj ćestina u ponedjeljak 14. kolovoza o.g. misu u 9 sati predvodio je don Ćivko Kustiđ, u 11 sati svetodučki župnik o. Maksimilijan Herceg, a u 18.30 sati biskup Marko Culej. Jutarnja i ve~ernja misa slavljene su na lijepo urešenom prostoru iza crkve, a u koncelebracijama je, osobito nave~er, sudjelovalo viče zagreba~kih župnika i drugih sveđenika.
Svaki od propovjednika na svoj je na~in prikazao sv. Maksimilijana Kolbea kao istaknuti znak katoli~kog otpora bezbožnom nacizmu u Poljskoj i u cijeloj Europi, kao ~ovjeka koji je, po rije~ima Ivana Pavla II., u ono stračno doba nacisti~koga i boljčevisti~kog mraka spasio Europi obraz. Taj istaknuti katoli~ki novinar i propovjednik, organizator pokreta Vojska Bezgrečne i izdava~ ~asopisa Vitez Bezgrečne, na viče jezika, ~ak na japanskom, poznat kao nepomirljivi protivnik i nacizma i komunizma, bio je odmah nakon čto su nacisti zaposjeli Poljsku god. 1939. zato~en u zloglasnom koncentracijskom logoru Auschwitzu (Oswiecimu). Krajem srpnja 1961, kad je komandant toga logora kaznio baraku u kojoj je bio i o. Maksimilijan, tako da je desetoricu tih ljudi osudio na smrt u “bunkeru gladi”, Kolbe se dragovoljno prijavio da zamijeni jednoga od osušenih, oca brojne obitelji. Nakon čto su svi osušeni skon~ali u stračnim mukama, Kolbe je nakon tri tjedna joč bio živ pa su ga smaknuli otrovnom injekcijom. Svetim ga je proglasio papa Ivan Pavao II.
Nova župna crkva u Bijeniku, nedaleko ćestina, sagrašena je i otvorena nakon demokratskih promjena na mjestu gdje su prijačnje vlasti bile zabranile dogradnju veđ zapo~ete kuđe kad su otkrili da franjevci konventualci sa Svetog Duha ondje namjeravaju otvoriti kapelu.
Devetnicu uo~i sve~eva blagdana predvodio je don Ćivko Kustiđ koji je veđ g. 1968. napisao Kolbeov životopis pod naslovom “Dobrovoljac bunkera gladi” objavljenu u izdanju ~asopisa “Veritas”.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se