Istina je prava novost.

Biskup Bogović predvodio slavlje sv. Marije Magdalene u Gospiću

Obilježavanje je počelo polaganjem vijenaca i molitvom kod grobljanske kapele Sv. Marije Magdalene, nastavljeno procesijom središtem grada i završeno misnim slavljem u gospićkoj katedrali Navještenja BDM

Gospić, (IKA) – Svečanim misnim slavljem koje je 22. srpnja u Gospiću predslavio gospićko senjski biskup Mile Bogović obilježen blagdan sv. Marije Magdalene koji se slavi kao Dan grada Gospića. Obilježavanje je počelo polaganjem vijenaca i molitvom kod grobljanske kapele Sv. Marije Magdalene, nastavljeno procesijom središtem grada i završeno misnim slavljem u gospićkoj katedrali Navještenja BDM.
Uz stotine vjernika na misi su se okupili čelnici županije i grada, gospićki gradonačelnik Petar Krmpotić, ličko-senjski župan Milan Kolić i saborski zastupnik Darko Milinović. Uz biskupa Bogovića koncelebrirali su gospićki župnik i dekan mons. Mile Čančar, umirovljeni profesor riječke Teologije dr. Milan Šimunović i brojni svećenici Gospićkoga i susjednih dekanata.
Glazbom je misu uzveličao katedrali zbor pod vodstvom s. Velimire Marinović.
Obraćajući se novoizabranim gospićkim čelnicima, biskup je govorio o duhovnom profilu grada o čemu će lakše biti govora nakon izdanja monografije koja će biti predstavljena na gradskom vijeću. Govoreći vijećnicima ne samo kao dužnosnicima već i kao vjernicima, biskup je iznio promišljanje današnje vjerničke povorke od gradskoga groblja do katedrale i parka Kolakovac. Na groblju smo odali počast onima koji su živjeli prije nas, koji su stvarali Gospić i dali mu dušu na čemu smo im zahvalni. Do danas još nije nađen odgovarajući način da se prema njima odredimo osim što je biskupija nedavno 4. travnja ustanovila kao Dan gospićkih žrtava.
Govoreći o nekadašnjoj župnoj crkvi, a od 1999. i katedrali koju je na taj dan prije 14 godina biskup posvetio, rekao je da još nije uređena kao katedrala. Nadam se da će gradski oci to shvatiti i kao dio svog projekta te da glavna gospićka prometnica neće ići uz vrata katedrale.
Za park Kolakovac biskup je predložio da bude park znamenitih Ličana, gdje bi trebala biti učionica povijesti i ličkog identiteta. Biskup je te naznake nazvao ne upozorenjem već novim svjetlom što bi vlast u novom mandatu trebala učiniti za svoj grad pogotovo zato što je crkva proteklih godina pridonijela da grad dobije na identitetu i značaju što će i dalje raditi. Biskup je izrazio želju da će i ova vlast prepoznati značenje Crkve te da će kao izabrani predstavnici naroda biti u službi njegova dobra.
Nakon mise biskup Bogović i župnik Čančar nazočili su svečanoj sjednici gradskog vijeća, na kojoj je predstavljena i nova monografija grada Gospića.