Budi dio naše mreže
Izbornik

Biskup Homeyer: "Pledoaje za kršćansku politiku"

Beč (IKA )

U sklopu SEKD-a u Beču se održava Kongres za laike "Kršćani na gradilištu Europe"

Beč, (IKA) – Kršćani moraju biti na razini svoje odgovornosti za budućnost Europe i sudjelovati u oblikovanju odgovora na središnje izazove kao što su pad nataliteta, useljavanje, stagnirajući gospodarski rast i dijalog s islamom, ističe predsjednik Vijeća biskupskih konferencija zemalja Europske unije (ComECE) biskup Josef Homeyer. U “pledoajeu za kršćansku politiku” na Kongresu za laike 20. svibnja u Beču, biskup Homeyer istaknuo je kako se kršćani “ne trebaju bojati otvoreno politički umiješati”, jer će evanđeljem nošen angažman obogatiti Europu i ojačati solidarnost. Kršćani moraju jasno izraziti kakvu to Europu zapravo žele pri čemu i treba doći do izražaja i legitimna raznovrsnost stajališta među njima samima. Biskup Homeyer na kraju je ponovno istaknuo važnost spominjanja kršćanskih korijena u europskom Ustavu, jer je to “za pluralna i sekularna društva jamstvo protiv totalitarizma”.
Nekadašnji generalni direktor Međunarodnoga monetarnog fonda, predsjednik “Semaines Sociales de France” (SSF) francuski katolik Michel Camdessus u svom je izlaganju istaknuo odgovornost Europske unije osobito za Afriku i založio se za povećanje pomoći za razvoj. Smatra da se na međunarodnoj razini moraju pronaći novi načini suradnje te poziva europske vlade da se u odnosu prema zemljama u razvoju ne postavljaju kao “davatelji” već partneri. Osobito je pozdravio plan privrednog oporavka “Novo partnerstvo za afrički razvoj” (NEPAD) šefova 13 afričkih država i vlada. Na kraju svog izlaganja Camdessus je istaknuo kako Europa nije samo zemljopisna jedinica već se temelji na zajedničkim vrednotama “što bi se u Bruxellesu moralo jasnije očitovati”, osobito u pitanjima bioetike, vrednote kršćanskoga socijalnog nauka moraju se uzimati u obzir.
Predsjednik Austrijskoga katoličkog vijeća za laike Rudolf Schwertner istaknuo je značaj suradnje laika i duhovnika u suoblikovanju Europe. Predsjednica Austrijske katoličke akcije Luitgard Derschmidt zaželjela je da se glasovi laika u Europi “povežu tako da ih se ne može prečuti”. Biskup u Linzu Maximilian Aichern podsjetio je kako su prvi poticaji za obilježavanje Srednjoeuropskoga katoličkog dana potekli upravo od laika, te istaknuo kako je riječ o tome da se povežu bogoslužja i služba čovjeku, hodočašće i pitanja društveno-političkog oblikovanja. Europa nije samo gospodarsko već i duhovno gradilište, nije samo “skladište” već životni prostor milijuna ljudi te je u tom smislu riječ o “duši Europe”. Europa treba novo jedinstvo u raznovrsnosti i međusobnom poštivanju, a nakon godina podjele nužni su znakovi zajedništva i pomirenja, u čemu kršćani najviše mogu pridonijeti. Zastupnik Europskog parlamenta Othmar Karas istaknuo je kako su kršćani pozvani snažnije suoblikovati Europu u što pripada odlučni otpor egoizmu, nacionalizmu i terorizmu.
Oko 250 sudionika kongresa “Kršćani na gradilištu Europe” koji su u sklopu Srednjoeuropskoga katoličkog dana priredile austrijske katoličke laičke organizacije u poslijepodnevnim satima rad su nastavili u radnim skupinama. Kongres se nastavlja sutra izlaganjem tajnika Papinskog Vijeća za laike biskupa Josefa Clemensa.