Biskup Jezerinac predvodio misu u Vukovaru
Vukovar
Misa u povodu blagdana sv. Bone, zaštitnika grada, i Dana državnosti
Vukovar, (IKA) – U župnoj crkvi Sv. Filipa i Jakova u Vukovaru u povodu blagdana sv. Bone zaštitnika grada i Dana državnosti u srijedu 25. lipnja svečano misno slavlje predvodio je vojni ordinarij Juraj Jezerinac u koncelebraciji s generalnim vikarom Vojnog ordinarijata mons. Josipom Šantićem, vojnim kapelanima i svećenicima Vukovarskoga dekanata. Na misi su se uz domaće vjernike okupili i polaznici Hrvatskoga vojnog učilišta “Petar Zrinski” koji u Vukovaru slave završetak izobrazbe na hrvatskim vojnim školama.
Na početku propovijedi biskup Jezerinac podsjetio je da Isus u govoru na Gori blaženstva u prispodobi o gradnji kuće na stijeni, jasno izriče razliku između istine i laži, između dobra i zla, između čovjeka koji gradi svoj život na sigurnim temeljima i čovjeka koji je prepušten slijepoj sudbini. Crkva, koju je ustanovio Isus Krist, jasno i nedvosmisleno želi prenijeti Isusovu poruku. Crkva kao božanska ustanova je u svakom narodu u svakoj civilizaciji i vremenu svrhunaravna stvarnost, koja svojim poslanjem služi čovjeku, u službi je čovjekova spasenja. Snagom toga poslanja ona se zauzima za pravednost u ljudskim odnosima, odgaja savjest za dobro: osobno, obiteljsko, za opće dobro i dobro cijele zajednice. Polazeći s toga polazišta Crkva želi biti u službi općeg dobra. Nadahnuta evanđeoskom porukom ona želi navijestiti načela svakom čovjeku i svakom narodu. Crkva u Hrvata to također želi svome narodu, rekao je biskup Jezerinac, te podsjetio kako Crkva nema političku vlast, niti je želi, jer bi izdala samu sebe. Budući da je ona Božja glasnica ona je na strani Boga i čovjeka. Zauzima se za čovjekovo vremenito i vječno dobro. Zbog toga će se naći često na udaru onih koji drugačije misle i imaju drugačija uvjerenja. Primjera za to imamo dovoljno u povijesti. Ona nudi načela pravednijeg života, crpeći ih iz Evanđelja. Stoga ne može prihvatiti nikakvu ideologiju koja isključuje Boga iz misli i savjesti čovjeka, istaknuo je biskup Jezerinac.
Crkva se veseli slavlju Dana državnosti jer ona se uvijek zauzimala za slobodu svakog čovjeka i naroda. I u novije vrijeme, poglavito u vrijeme Domovinskog rata, svesrdno se zauzimala se za svoj narod. Crkva nema svojih političkih programa. Njezin je jedini program Evanđelje u kojemu su sadržana načela na kojima se može izgrađivati sretan život jedne zajednice kao što je država, podsjetio je biskup, jer država je vrhunski instrument zajedništva jednog naroda na području koje taj narod baštini. Ona je organizam koji uređuje suživot svih građana da taj život bude osiguran u miru, sigurnosti i slobodi i to svim građanima. Država se pak gradi savješću, poštenjem, slogom, nadasve mudrošću koja dolazi odozgo, od Boga, u cilju da se izgradi bolji, pošteniji svijet, svijet sloge, mira i suživota, istaknuo je biskup.
Podsjetio je da se Crkva u Hrvata 879. definitivno povezala s Rimskom Crkvom i time opredijelila za zapadnu kulturu. Od tada pa sve do danas naši su preci prihvatili evanđeosko svjetlo kao navještaj slobode i nade. To je ostalo tijekom stoljeća kao neka duboka unutarnja iskra u srcima sinova i kćeri hrvatskoga naroda te se nisu dali ni od koga pokoriti, jer se u njima uvijek budila svijest da su za slobodu ne samo rođeni nego i kršteni. Sve to valja imati na umu, poglavito danas, kada slavimo Dan hrvatske državnosti, podsjetio je biskup.
Kako dalje, upitao je biskup Jezerinac, te upućuje kako Evanđelje daje odgovor. “Valja graditi na sigurnim temeljima, na Bogu, s Isusom Kristom i njegovim evanđeljem. Domovinu valja graditi na temelju istine o čovjeku, istine o obitelji i nepovredivosti ljudskoga života od početka, iskrenom suradnjom svih ljudi. Programi su različiti. Stranke i mišljenja su različita, ali je zato cilj opće dobro ljudi. Treba tražiti zajedničko rješenje u iskrenosti, poštovanju, slozi. Stoga danas slavimo euharistiju, moleći se za Domovinu, za sve koji nose odgovornost u Hrvatskoj za njezinu slobodu, za njezin mir i napredak. Stoga, molimo i za sve njezine građane da Hrvatska bude domovina prava u kojoj će svaki čovjek moći dostojno živjeti i biti poštivan u njegovim ljudski i vjerskim pravima; da vjernici u ovom društvu ne budu izrugivani, da Kristova poruka naiđe na plodno tlo u našem društvu; da Hrvatska napreduje u moralnom, kulturnom i materijalnom i svakom drugom blagostanju”, rekao je biskup pozvavši na molitvu za poginule za hrvatsku slobodu, za one koji oplakuju najmilije, ali i za one koji su bili uzročnici nevolja da im Gospodin rasvijetli savjest. Na kraju propovijedi čestitao je polaznicima vojnih škola HVU “Petar Zrinski”, te ih pozvao da znanje koje su stekli znadu ugraditi u dobro Domovine.