Budi dio naše mreže
Izbornik

BISKUP SOPI O RJEŠENJU KOSOVSKE KRIZE

Vatikan (IKA/CNS )

Još je uvijek moguće mirno rješenje problema na Kosovu, no Katolička Crkva ne može mnogo pridonijeti njegovu iznalaženju, smatra tamošnji katolički biskup. Naime, pomoćni skopsko-prizrenski biskup Marko Sopi ustvrdio je to u razgovoru koji je objavila novinska agencija Fides.

Vatikan, 17. 3. 1998. (IKA/CNS) – Još je uvijek moguće mirno rješenje problema na Kosovu, no Katolička Crkva ne može mnogo pridonijeti njegovu iznalaženju, smatra tamošnji katolički biskup. Naime, pomoćni skopsko-prizrenski biskup Marko Sopi ustvrdio je to u razgovoru koji je objavila novinska agencija Fides. Prema njegovim riječima, oko 60.000 tamošnjih katolika “nalazi se u središtu sukoba”. Najmanje jednom policija je pretukla i zlostavljala katolike koji su se vraćali s nedjeljne mise. “Ukoliko vlasti pozovemo na poštivanje ljudskih prava, one nas odmah optužuju za urotu s teroristima. Ukoliko pokušamo izravno razgovarati sa srpskom i muslimanskom braćom, s kojima inače dobro surađujemo, oni bi nas mogli smatrati suradnicima terorista”, rekao je biskup Sopi. Biskup je također istaknuo kako su jugoslavenske vlasti u Beogradu krivotvorile izvješća o albanskim terorističkim separatističkim skupinama kako bi imale ispriku za zlostavljanje tamošnjeg pučanstva. Pritom je pohvalio odluku tamošnjih albanskih vođa da nastave s nenasilnim otporom. Jedina nada u mir na tom području jest da predsjednik Slobodan Milošević počne poštivati dogovor o nezavisnim albanskim školama i sveučilištima na Kosovu koji je potpisao s tamošnjim vlastima. Nakon toga treba prihvatiti i ugovor o zdravstvenoj skrbi. Biskup Marko Sopi smatra da jedino putem postizanja dogovora o konkretnim problemima može doći do uspostave mira na Kosovu. “To je jedini način na koji u mladima možemo stvoriti nadu u bolje sutra. Nada postoji ukoliko Srbi prihvate takav način rješavanja problema, u protivnom, nažalost, preostaje daljnje prolijevanje krvi”, zaključio je biskup Sopi.
Inače, Svjetsko vijeće Crkava, Konferencija europskih Crkava i Luteranska svjetska federacija pozvali su vjerske vođe na području nekadašnje Jugoslavije da učine sve što mogu kako bi se poštivali “identitet i povijesno nasljeđe” svih vjerskih i etničkih skupina na Kosovu. Također su međunarodnu ekumensku zajednicu pozvali da žrtvama s Kosova pruže dobrotvornu ili neku drugu pomoć. Trenutno u Prištini djeluje američki Caritas koji surađuje s više ustanova te pruža pomoć za 8.000 izbjeglih s područja Drenice.