Budi dio naše mreže
Izbornik

BISKUPI BK BIH UPUTILI OTVORENO PISMO POTPISNICIMA I SVJEDOCIMA DAYTONSKOG SPORAZUMA

Zagreb (IKA/KTA )

Zagreb, 9. 12. 1995. (IKA/KTA) - Elanovi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, nadbiskup sarajevski kardinal Vinko Puljia, biskup banjolueki Franjo Komarica, biskup mostarski Ratko Peria i pomoani biskup sarajevski Pero Sudar, uputili su 8. prosin

Zagreb, 9. 12. 1995. (IKA/KTA) – Elanovi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, nadbiskup sarajevski kardinal Vinko Puljia, biskup banjolueki Franjo Komarica, biskup mostarski Ratko Peria i pomoani biskup sarajevski Pero Sudar, uputili su 8. prosinca, uoei potpisivanja daytonskog sporazuma u Parizu, otvoreno pismo potpisnicima i svjedocima daytonskog sporazuma u kojem još jednom iznose svoj stav priopaen više puta i na više naeina i Svetoj Stolici i biskupskim konferencijama svijeta, kao i domaaim i svjetskim politiearima “koji su mogli mnogo ranije stišati razbuktavanje agresorskog rata i uspostaviti pravedan i trajan mir u Bosni i Hercegovini”.
Podsjeaajuai na više od dvadesetpet svojih izjava danih u tijeku protekle tri godine, biskupi Bosne i Hercegovine u pismu donose odlomke iz njih dvanaest koje su objavili hrvatski katolieki tjednik “Glas Koncila” i Informativna katolieka agencija – IKA Zagreb. Iznoseai svoj jasan i dosljedan stav glede prestanka agresorskog rata i za uspostavljanje evrstoga trajnog i pravednog mira te zauzimajuai se za pravo svakog eovjeka i naroda u Bosni i Hercegovini, biskupi pozdravljaju zaustavljanje rata po mirovnom sporazumu iz Daytona. No, istodobno biskupi iznose i svoju ozbiljnu sumnju “da na temelju ovako napravljenoga mirovnog sporazuma može doista zavladati i potrajati tako poželjan pravedan mir”, jer “mirovni sporazum, koliko nam je poznato, sadrži nekoliko vrlo eudnih proturjeeja, pogubnih nesigurnosti i bremenitih pitanja”. “Oeito je da ovaj mirovni sporazum, postignut u Daytonu”, porueuju biskupi Bosne i Hercegovine, “umjesto silno željena mira unosi novi nemir i nedoumice u pogledu povratka i zaštite osnovnih ljudskih i gra?anskih prava i sloboda, u kojima su sadržana i vjerska i etnieka prava i slobode svih stanovnika Bosne i Hercegovine”. Stoga biskupi traže i oeekuju “da se svi odgovorni faktori i institucije – me?unarodni i domaai – koji su sudjelovali u kreiranju ovoga mirovnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu odlueno obvežu na ispravljanje nepravdi i ostvarenje što pravednijeg mira za sve miroljubive stanovnike ove zemlje”. Kao službeni predstavnici Katolieke Crkve u jednom od tri konstitutivna naroda Bosne i Hercegovine biskupi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine su na kraju otvorenog pisma upuaenog potpisnicima i svjedocima daytonskog sporazuma i ovaj put izrazili svoju spremnost da i sami pomognu u “ostvarivanju svih konstruktivnih i provedivih rješenja ovoga užasnog rata i u uspostavljanju instinskog mira” na podrueju Bosne i Hercegovine.