Biskupi u Pakistanu o odobrenju revidiranog Zakona o braku
Foto: Pixabay // ilustracija
Pakistan (IKA)
Katolička biskupska konferencija Pakistana pridružila se drugim kršćanima u prihvaćanju konačnog odobrenja novog zakona kojim se dob za ulazak u brak podiže na 18 godina kako bi se maloljetni kršćani zaštitili od prisilnih brakova, izvještava Vatican News.
Novi zakon, kojim se mijenja Zakon o kršćanskom braku iz 1872. godine, jednoglasno je odobrila Nacionalna skupština nakon što je usvojen u Senatu prije nekoliko mjeseci.
Prema prethodnom zakonu, koji datira iz vremena britanske vladavine u Indiji, djevojke su se mogle udati već sa 13 godina, dok su se dječaci mogli ženiti sa 16 godina.
Kršćani u Pakistanu već dugo zagovaraju ovu promjenu ponajprije kako bi se zaštitile djevojke od seksualnog zlostavljanja i prisilnih brakova koji se često povezuju s otmicama u svrhu prisilnog obraćenja.
Predsjednik Pakistanske katoličke biskupske konferencije (CBCP), biskup Samson Shukardin, zajedno s Nacionalnim povjerenstvom za pravdu i mir (NCJP), pridružio se ostalim kršćanima u izražavanju zadovoljstva konačnim odobrenjem zakona.
“Iskreno zahvaljujemo cijelom parlamentu na jednoglasnom donošenju ovog zakona”, ističe se u priopćenju. “Ovaj će zakon imati ključnu ulogu u zaštiti naših mladih i maloljetnih djevojaka od prisilnog preobraćenja i brakova između djece. Nadamo se da će Vlada poduzeti daljnje korake i oko prisilnih vjerskih obraćenja”, naglašava se u nastavku.
Novi Zakon o braku između kršćana zahtijeva da se brak “potvrdi i registrira samo kada obje ugovorne strane napune 18 godina”.
Nadalje se navodi da će u slučaju spora u vezi s godinama bilo koje ugovorne strane, sud odrediti dob na temelju digitalne nacionalne osobne iskaznice, rodnog lista, obrazovnih svjedodžbi ili bilo kojeg drugog relevantnog dokumenta. U nedostatku ovih dokumenata, dob se može utvrditi na temelju nalaza liječničkog pregleda.