Biskupski grb novoga vladike križevačkog Milana Stipića
FOTO: Ivo Kronja // Novoimenovani vladika Križevačke eparhije mons. Milan Stipić. Foto: Ivo Kronja
Križevci (IKA)
U sklopu priprema za biskupsku hirotoniju (rukopolaganje ili ređenje) novoimeno-vanoga biskupa grkokatoličke Križevačke eparhije vladike Milana Stipića, koje će se održati u Križevcima u subotu 17. listopada, predstavljen je i njegov novi biskupski grb.
U središtu grba Milana Stipića, vladike Križevačke eparhije, nalazi se polukružni štit s jednostavnim plavim poljem. Srebrni osmer-okraki križ smješten je u središte štita, a oko tri kraka križa na vrhu, tri zlatne šestokrake zvijezde. Izvan štita nalaze se tri oznake biskupskog reda: kruna (mitra), križ te biskupski štap. Uokolo štita ispisano je geslo na traci sa srebrnom podlogom: ”Živjet ću i kazivat ću djela Gospodnja” (Ps 117/118, 17).
Plava boja štita označava sigurnost, povjerenje i postojanost, ali i boja koja simbolizira Kraljevstvo nebesko koje nam je otvoreno Kristovom mukom, smrću i uskrsnućem. Također boja je to koja se, kao i osmerokraki srebrni križ, nalazi na grbu grada Križevaca, središta Eparhije. Križevačke crkve i kapele tako su raspoređene da tvore oko grada križ i tako potvrđuju rimovanje imena grada s njegovim geografskim položajem i crkvenim titularom (Uzvišenje Svetog Križa).
Simbolika osmerokrakog križa je višestruka. Osim već prethodno spomenute simbolike, križ je to koji označava i tri križa na brdu Kalvarije, ali u misao doziva i oblik Kristova križa. Tako prva poprečna greda označava natpis ponad Kristove glave: ”Isus Nazarećanin, kralj židovski” (Iv 18, 19), a treća ”mjeru pravednosti” između ljudskih grijeha i vrlina.
Tri zlatne zvijezde također imaju višestruko značenje:
– Kristov pashalni misterij (muka, smrt i uskrsnuće), ali su također povezane i s biskupskim geslom, jer biskup kroz svoju službu živi i kazuje djela Gospodnja koja iščitavamo u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti;
– Presveto Trojstvo;
– Sveta Obitelj: Gospodin Isus Krist, Bogorodica Marija i sv. Josip;
– tri tradicije u Križevačkoj eparhiji (hrvatska, rusinska i ukrajinska) te države u kojima biskup vrši svoju službu: Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu te Sloveniju.
Budući da je ”apostolsko nasljedstvo biskupske službe put kojim se jamči vjerno prenošenje apostolskoga svjedočenja” i da se ”putem njega stiže do Krista” (Kateheza pape Benedikta XVI., 10. svibnja 2006.), simboli na grbu slijede i grb prethodnika biskupa Križevačke eparhije, mons. Nikole N. Kekića.
Što se tiče simbolike vanjskih oznaka, biskupski štap, kruna (mitra) i križ označavaju da je nositelj grba biskup istočnoga, točnije bizantskoga obreda, budući da je po tim znakovima prepoznat dok služi liturgiju. Na kršćanskom istoku biskupski štap na svom vrhu ima dvije zmije i križ, što označava događaj u pustinji kad je Mojsije podigao mjedenu zmiju koju kad bi netko pogledao, ozdravio bi (Br 21, 9). Ta starozavjetna slika ima svoj nastavak i u Novom zavjetu kada Isus naviješta: ”I kao što je Mojsije podigao zmiju u pustinji tako ima biti podignut Sin Čovječji da svaki koji vjeruje, u njemu ima život vječni” (Iv 9,14-15). Tako se i biskupska služba gleda kao ona koja donosi duhovno ozdravljenje te tako naviješta i život koji je čovjeku darovan s drva križa.
Grb je izradio velečasni Tomislav Hačko, vicepostulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije.