Blagdan Gospe od 'mlika' - Gospe kraj mora
FOTO: Ivan Marjanica // Proslava Gospe od mlika u ranoromaničkog crkvici u župi sv. Jakova u Trogiru
Trogir (IKA)
U župi sv. Jakova apostola u Trogiru proslavljen je 2. veljače blagdan Gospodinova prikazanja – Svijećnica u ranoromaničkoj crkvici Gospe kraj mora koja je starim Trogiranima poznatija pod imenom Gospa od mlika.
Procesiju po kišovitom vremenu oko crkvenog predvorja i misno slavlje predvodio je župnik fra Matija Matošević, uz pratnju župnog zbora i nazočnost velikog broja Gospinih štovatelja iz cijelog grada. Misi koja je predvođena na Prikazanje Isusovo u hramu, prethodila je molitva krunice i blagoslov svijeća te majki, posebno onih koje su dojilje, kao i male djece, trudnica i onih koje imaju problema sa začećem.
U propovijedi fra Matija je napomenuo kako je od naših hrvatskih katedrala najviše njih posvećeno Blaženoj Djevici Mariji, a ima i mnogo crkvica i kapelica posvećenih Gospi. Tako je i ova crkva posvećena Gospi, i to po, trogirskoj tradiciji, Gospi od ‘mlika’. „Povijest kaže da majke koje su željele imati djecu, a nisu ih mogle imati, dolazile su u ovu crkvu da se pomole Gospi i Bogu te su im mnoge molitve uslišane. Tu su zalazile i majke dojilje da im Gospa i Bog podare što više mlijeka jer u prijašnje vrijeme nije bilo zamjenskoga, a znamo što bi to značilo za djecu kad nemaju majčina mlijeka. Po tome je ova crkvica dobila ime Gospa od ‘mlika’“, pojasnio je fra Matija. Završio je sa željom „da otvorimo svoje srce, dušu, pamet i misli Gospodinu kako bi nam On dao svoje misli i svoju pamet da znamo kako ćemo najbolje činiti u ovom životu kako bismo postigli vječni život“.
Oltar ukrašava kip Gospe od mlika, dar pokojnog župnika te župe fra Ive Sadrića. Dvije slike na zidovima: Gospa s Isusom i crtež Sv. obitelji su dar onih koji su dobili uslišanost molitve u crkvici. Procjenjuje se da crkvica potječe iz 11. stoljeća i danas je najsačuvanija ranoromanička hrvatska crkva. U 13. stoljeću je nadograđena kao uspomena i zavjet za pobjedu Trogirana u pomorskoj bitki sa Splićanima, a bitka se odvijala na moru ispred crkve i vodila se navodno zbog zemljišta na Čiovu kojeg je Bela IV. darovao Trogiranima, dok su ga Splićani svojatali – Splićani su govorili: “Čije je ovo” i po toj uzrečici i otok je dobio ime Čiovo koji danas pripada jednim dijelom Splitu – Slatine, a ostatak gradu Trogiru, a danas je formirana na njemu i općina Okrug.
U njoj je mladu misu služio biskup ban Petar Berislavić. Nedavno se na inicijativu profesorice povijesti Katice Maravić iz OŠ ‘Petar Berislavić’, kada je ujedno Dan škole počela održavati misa zadušnica 20. svibnja za biskupa bana Berislavića, tj. na dan kada je poginuo 1520. godine u obrani Hrvatske protiv Turaka. Crkva je obnovljena 1997. i sačuvana od propadanja, a orkansko nevrijeme 2004. godine iščupalo je stoljetne borove u predvorju crkve. Tadašnji gvardijan pokojni fra Stjepan Pupić Bakrač pobrinuo se i posadio masline, pod čijim vodstvom je obnovljena ova crkva i još sedam crkava u župi. Pokojni župnik fra Ivo Sadrić posijao je travu, tako da je ta crkvica uz more sada u sasvim novom ambijentu.