Istina je prava novost.

"Blagoslovljen svakodnevnim životom"

Stjepan i Ružica Lice iz Zagreba na kršćanskoj tribini grada Subotice

Subotica, (IKA) – U posjetu Subotici 23. i 24. studenoga boravili su Stjepan i Ružica Lice iz Zagreba. “Blagoslovljen svakodnevnim životom” bila je tema predavanja koje je u četvrtak u sklopu redovite mjesečne Kršćanske tribine grada Subotice održao Stjepan Lice. Svjedočeći o vlastitom iskustvu, Lice je istaknuo kako ljudi u jurnjavi vremena zaborave na ono najvažnije a to je svakodnevni život. Mnogi dan započinju jurnjavom i “kontaminiranjem dnevnim listovima”, ustvrdio je predavač, te se upitao ne bi li svijet postao bolji kada bismo se izjutra i kroz sav dan, umjesto u novine, zagledali u lica svojih voljenih, u lica koja možda, zbog posla, nećemo moći vidjeti do navečer, te ne bi li nam život bio bolji, kad bismo izjutra i kroz sav dan, imali više stvarne, životne potrebe da iskažemo svoju blizinu voljenima i Bogu. Tumačeći upravo čovjekovu potrebu za blizinom Boga i ljudi, u nastavku predavanja ustvrdio je da koliko se prepoznajemo blagoslovljeni svakodnevnim životom, toliko smo razumjeli Boga. No, to ne znači da trebamo odustati od “čuda života”, već moramo nastojati prepoznati ga ne samo ponekad i ponegdje, nego u svojoj svakodnevnici. “S ljubavlju življena svakodnevica najveći je blagdan naših života”, zaključio je predavač.
Kratke ulomke iz pojedinih Stjepanovih dosad objavljenih knjiga (35), čitala je njegova supruga Ružica, koja je ujedno govorila o svakodnevici njihova bračnoga i obiteljskoga života u kojemu se, kako je istaknula, “osjećaju blagoslovljenima od Boga”. Osim toga, naznačila je kako uz njihove brojne obveze pronalaze vremena i za aktivnosti u Franjevačkom svjetovnom redu i u molitvenoj zajednici o. Zvjezdana Linića. Ružica je govorila i o svom radu s katekumenima, istaknuvši kako joj je to osobito drag posao koji joj uza sve donosi i puno radosti.

U petak su Stjepan i Ružica Lice predvodili klanjanje i molitvu u subotičkoj bolničkoj kapeli posvećenoj sv. Elizabeti Ugarskoj. Pritom su istaknuli kako je molitva na takvomu mjestu velika milost i šansa da se djelotvorno pomogne bolesnoj braći i sestrama, ali i zaštiti nerođenih.
Nakana mjesečnih molitvenih susreta u toj kapeli je uz molitvu za bolesnike, liječnike i one koji služe bolesnicima, i molitva za zaštitu nerođenih i kao zadovoljština za grijehe pobačaja koji se u velikom broju vrše i u subotičkoj bolnici. Predvoditelj tih molitvenih susreta je preč. Andrija Anišić, župnik župe sv. Roka na čijem teritoriju se nalazi i subotička bolnica.