Istina je prava novost.

BOGATSTVO I OPASNOSTI NOVIH CRKVENIH POKRETA

Rim, 28. 5. 1998. (IKA) - Novi crkveni pokreti još su uvijek "novost koja nije vrednovana u potpunosti", istaknuo je u svojoj poruci predstavnicima novih crkvenih pokreta, koji su se u Rimu okupili na Kongres, papa Ivan Pavao II. Prema Papinim riječima,

Rim, 28. 5. 1998. (IKA) – Novi crkveni pokreti još su uvijek “novost koja nije vrednovana u potpunosti”, istaknuo je u svojoj poruci predstavnicima novih crkvenih pokreta, koji su se u Rimu okupili na Kongres, papa Ivan Pavao II. Prema Papinim riječima, ti duhovni pokreti plod su koji je nastao iz “onog proljeća Crkve” koje je već navijestio II. vatikanski sabor, unatoč preprekama koje prouzročuje sve rašireniji proces posvjetovnjačenja.
Svim sudionicima okupljenim u Rimu 27. svibnja, uvodnim govorom se obratio pročelnik Kongregacije za nauk vjere, kardinal Joseph Ratzinger, koji je rekao da tamo gdje “provali” Duh Sveti obično “pomrsi” ljudske planove, te je podsjetio na početak i nastanak duhovnih pokreta u Crkvi. Potom je istaknuo kako je potrebno razmisliti o tome na koji bi se način taj “novi crkveni procvat trebao odnositi prema već postojećem ustrojstvu Crkve, kao što su biskupije i župe”. Pokreti su, podsjetio je kardinal Ratzinger, dar svekolikoj Crkvi u njezinoj cjelovitosti, te se moraju podvrgnuti upravo toj cjelovitosti i njezinim potrebama kako bi ostali vjerni onom bitnom. No, pročelnik Kongregacije za nauk vjere nije htio zaboraviti spomenuti i opasnosti u koje mogu doći razni pokreti, među kojima je istaknuo jednostranost i samodostatnost, no, upozorio je i na opasnost da biskupi i mjesne Crkve mogu misliti kako je nužna potpuna istoobraznost sviju. Tu bi moglo doći do gušenja načina djelovanja Duha Svetoga, kao i djelovanja tih pokreta. “Bolje je manje organizacije, a više Duha Svetoga”, zaključio je kardinal Ratzinger.