Zagreb (IKA)
Iz tiska je izašao božićni broj "Biblije danas". Tema ovog broja vezana je uz starozavjetne tekstove Svetog Pisma koji predstavljaju pripravu za događaj spasenja. Priređeni članci omogućuju čitateljima zaviriti u svijet srdaca starozavjetnih vjernika ispunjenih iščekivanjem i omogućavaju doživljaj radost onih koji su “vidjeli” konačno ostvarenje Božje Riječi.
Starozavjetni tekst o Emanuelu jedan je od najpoznatijih liturgijskih tekstova, jer se često čita na blagdane Blažene Djevice Marije, no istovremeno je to i jedan od najčešće krivo tumačenih tekstova, jer njegovo razumijevanje zahtjeva poznavanje povijesnih i religioznih okolnosti njegova nastanka. Da bi što bolje razumjeli kontekst Izaijine poruku o Emanuelu pobrinuo se za ovaj broj Biblije danas naš česti suradnik dr. sc. Božidar Mrakovčić, profesor Svetog Pisma na KBF-u u Zagrebu. Uz novorođeno dijete u štalici i danas stoje dvije važne životinje: vol i magarac. Zbog čega su baš ove dvije životinje u središtu božićnih prikaza piše u drugom članku ovog broja naša suradnica mr. sc. Bruna Velčić, doktorandica u Rimu. Vjerujemo da će vas obogatiti članak o Betlehemu iz pera mr. sc. Anđele Jelčić Krajcar, doktorandice u Rimu. Betlehem je, iako malen grad ipak postao mjestom događaja dolaska Boga među ljude, mjestom rođenja velikog Kralja. Novorođenom kralju došli su pokloniti mudraci, donijeli mu znakovite darove, a mjesto rođenja obasjavala je čudesna zvijezda. O ovim posebnim znakovima pročitajte u članku dr. sc. fra Stipe Kljajića, profesora biblijskih znanosti u na KBF-u Zagrebu i na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu.
Godina pred nama je 1600. godina od rođenja sv. Jeronima, našeg zemljaka, prevoditelja Svetog Pisma, koji je govorio da „Ne poznavati Pisma znači ne poznavati Krista“. Godinu 2020. je Svjetska katolička biblijska federacija (CBF) označila Godinom Božje Riječi, a papa Franjo u pismu “Aperuit illis” poziva na slavljenje nedjelje Božje riječi 26. siječnja 2020. na 3. nedjelju kroz godinu u koju se poziva vjernike na zalaganje oko slavljenja i razmišljanja o Božjoj Riječi i na rast u pobožnom, revnom i dubokom upoznavanju sa Svetim pismima.