U Barceloni održana međunarodna konferencija o AIDS-u. Zbog visokih cijena lijekova u Africi se od AIDS-a liječi manje od trideset tisuća osoba, a oboljelih je više od dvadeset osam milijuna
U Barceloni u Španjolskoj održana je od 7. do 11. srpnja četrnaesta međunarodna konferencija o AIDS-u. Tema konferencije bila je “Poznavanje i zauzetost u djelovanju”. Radovi su bili usmjereni na znanstveno istraživanje i konkretno djelovanje te napredak ostvaren na području cjepiva i lijekova. No, bilo je govora i o širenju AIDS-a u svijetu i popratnih bolesti, zaštiti, etičkim vidicima istraživanja, stvarnoj potpori bolesnicima, djelatnim i novim načinima liječenja, trgovini novim medicinskim izumima, bijedi i trgovini sirovinama u svijetu. Bilo je također riječi o potrebi smanjenja cijena lijekova, jer od četrdeset milijuna zaraženih AIDS-om, samo sedam stotina tisuća može nabaviti skupe lijekove. Od tog broja zaraženih koji se mogu liječiti, pet stotina tisuća živi u bogatim državama. U Africi se od AIDS-a liječi manje od trideset tisuća osoba, a oboljelih je više od dvadeset osam milijuna. Organizacija ujedinjenih naroda smatra da je za stvarno sprečavanje širenja virusa AIDS-a svake godine potrebna svota od deset milijardi dolara tijekom cijelog idućeg desetljeća, navodi kako se svaki dan u svijetu virusom AIDS-a zarazi novih šest tisuća djece. Četrnaest milijuna djece izgubilo je do sada jednog ili oba roditelja koji su umrli od AIDS-a. Do 2020. godine AIDS bi mogao usmrtiti novih šezdeset osam milijuna ljudi u četrdeset pet država najteže pogođenih tom bolešću. Najviše žrtava mogao bi imati južni dio afričkog kontinenta, s oko pedeset pet milijuna mrtvih.
Stručnjaci su postigli važne rezultate. Ostaju jedino visoki troškovi liječenja, dostupni samo zemljama u razvoju. Trenutno se u svijetu vrši tridesetak istraživanja na cjepivu protiv AIDS-a. No, nade još nisu velike i još uvijek nije pronađeno konačno cjepivo. Lijekovi, međutim, daju više nade i za koju godinu bit će na raspolaganju lijekovi koji mogu napasti virus na razne načine. Liječenje je od 1996. godine postalo najdjelotvornije oružje protiv AIDS-a i omogućilo preživljavanje mnogim bolesnicima. Svjetska zdravstvena organizacija smatra da se pronalazak djelotvornog cjepiva može očekivati tek za pet ili šest godina.
Organizacija ujedinjenih naroda objavila je uoči susreta izvještaj koji pokazuje kako je epidemija AIDS-a zapravo u svom početku i mogla bi se jako proširiti. Stalni promatrač Svete Stolice pri UN-u u Ženevi nadbiskup Diarmuid Martin izjavio je kako taj izvještaj među raznim drugim prijedlozima traži promjenu spolnog ponašanja osoba. Izvještaj navodi kako je upravo na taj način smanjena zaraza u Ugandi. Za suočavanje s AIDS-om potrebno je odgovorno ponašanje. Riječ je o složenoj bolesti, jer na nju utječu mnoge druge pojave, popratne bolesti, a napose siromaštvo. S AIDS-om se valja suočiti poboljšavajući zdravstveni sustav, nabavom postojećih lijekova po dostupnoj cijeni za siromahe. Treba nastaviti tražiti cjepivo prevladavajući gospodarske probleme vezane uz njega. No, iznad svega valja promijeniti ponašanje ljudi, rekao je na kraju nadbiskup Martin.
Nadbiskup Javier Lozano Barragan, predsjednik Papinskog vijeća za pastoral osoba u službi bolesnika, izjavio je u razgovoru za Radio Vatikan kako je na konferenciji u Barceloni ustanovljeno da se sa AIDS-om treba suočiti s više strana. Nadbiskup Barragan također se složio kako je potrebno promijeniti spolno ponašanje, odgajati mlade za prave vrednote života, ističući važnost braka i bračnog para, kao jedinog načina očuvanja od zaraze. Poručio je kako se valja brinuti o oboljelima od AIDS-a. Spomenuo je da Katolička crkva u svijetu vodi 26% centara za liječenje oboljelih od AIDS-a. (ika-sa)