Budi dio naše mreže
Izbornik

CRKVA U BRITANIJI TRAŽI REFORMU MEĐUNARODNOGA MONETARNOG FONDA

Manchester (IKA/CNS )

Manchester, 1. 10. 1999. (IKA/CNS) - Na nužnost temeljitih reformi kojima bi se povećala vjerodostojnost i otvorenost Međunarodnoga monetarnog fonda (MMF) ukazalo je izvješće humanitarne ustanove Biskupske konferencije Engleske i Walesa (CAFOD). Izvješć

Manchester, 1. 10. 1999. (IKA/CNS) – Na nužnost temeljitih reformi kojima bi se povećala vjerodostojnost i otvorenost Međunarodnoga monetarnog fonda (MMF) ukazalo je izvješće humanitarne ustanove Biskupske konferencije Engleske i Walesa (CAFOD). Izvješće koje je svjetskim financijskim vođama predstavljeno na godišnjem susretu MMF-a i Svjetske banke u Washingtonu, oštro kritizira djelovanje MMF-a u svjetskim financijskim krizama. Tako ističe kako je svoju politiku prema krizi u Aziji MMF zasnivao na svojim iskustvima u latinskoameričkoj i istočnoeuropskoj krizi, premda su već u tijeku tih kriza raspolagali s kritikama i prigovorima brojnih humanitarnih i socijalnih udruga, a sada je već i očito da je ta politika “potpuno neprimjerena novoj generaciji financijskih slomova”. Pritom su na razvijenom Sjeveru kao i u zemljama u razvoju pogreške MMF u Aziji dovele do teškog gubitka povjerenja u tu ustanovu. Ako želi poticati, a ne sprječavati svjetski razvoj, MMF se mora temeljito promijeniti, upozorava CAFOD. I to ne samo institucionalno već i kulturalno – mora se otvoriti javnosti i pluralističkom mišljenju, mora “slušati, a ne držati predavanja i mora učiti na svojim pogreškama”.
Izvješće britanske crkvene ustanove također upozorava da sve veće i nestabilnije međunarodno financijsko tržište predstavlja sasvim novi izazov borbi protiv siromaštva u svijetu. Države koje se nekad nazivalo zemlje trećeg svijeta razdiru česte krize domaće valute, sustavno propadanje banaka i nemoć državnog vodstva da preuzme nadzor nad gospodarskom budućnošću svoje zemlje. Sve to ne vodi napretku i razvoju već ekonomskom voluntarizmu, sve većim socijalnim razlikama i sve manjim izdvajanjima za zdravstvo i obrazovanje. CAFOD-ovo istraživanje, zasnovano na njegovu i radu partnerskih Crkava i organizacija sa siromašnima, pokazalo je da su u mnogim zemljama financijske krize u tijeku devedesetih za posljedicu imale momentalno pogoršanje životnih prilika siromašnih, te gotovo neostvarivim učinile ciljeve razvoja kao što su ukidanje bijede, zdravstvo, obrazovanje i zaštitu okoliša. Posebno upozoravaju da se spirala nezaposlenosti, sve nižih plaća i asocijalnih pojava nastavlja još dugo nakon pozitivnih pokazatelja makroekonomskog oporavka.
CAFOD predlaže da reforme MMF započnu s promjenama u pravu glasa u korist zemalja u razvoju, jer bogate nacije imaju 60% glasova u MMF-u. Smatraju i da treba ukinuti ekskluzivno američko pravo veta na odluke Fonda – da bi se izglasala neka mjera potrebno je 85% glasova, a SAD je jedina članica koja sama ima preko 15%. Britanska crkvena ustanova zatražila je, također, da se svi programi i dokumenti MMF-a stave na raspolaganje javnosti, te da se uvede sustav njihove nezavisne procjene.