Crkva u Indoneziji potiče napore prema autentičnom bratstvu
foto: Vatican Media // Kardinal Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo
Zagreb (IKA)
Kardinal Ignacije Suharyo, nadbiskup Jakarte, istaknuo je na sastanku na vrhu održanom na Baliju u Indoneziji otvorenost Crkve da zajedno s drugim religijama radi na izgradnji autentičnog bratstva u zemlji, prenosi Vatican News.
Indonezija je upravo završila svoje predsjedanje summitom G20 2022., na kojem su se čelnici najvećih svjetskih gospodarstava okupili 15. i 16. studenoga na Baliju kako bi zajednički utjecali na politiku koja će svjetsko gospodarstvo postaviti na pravi put. Uz sastanak na vrhu bilo je i nekoliko popratnih događanja, uključujući R20, odnosno Religijski forum koji je ponudio prostor za religiju i međureligijski dijalog u društvu. Kardinal je objasnio da je događanje inicirao indonezijski Odjel za vjeru, koji je uputio poziv svim religijama uključujući i Katoličku Crkvu. Otvoreni poziv svima, prema kardinalovim riječima, znak je nade da će Indonezija još opstati, a oni koji žele nametnuti volju jedne vjere državi Indoneziji neće u tome uspjeti. Dodao je da je uspjeh sastanka na vrhu G20 dokaz da Indonezija nije onakva o kakvoj drugi govore ili kako ju ponekad prikazuju, već je to zemlja sretnih građana.
Kardinal Suharyo ističe važnost suradnje među drugim religijama u zemlji te naglašava važnost da se u svijesti, iz rječnika, pokušaju izbrisati pojmovi manjine i većine. Važno je reći da predsjednik Islamske organizacije i poglavari drugih vjerskih zajednica dijele istu ideju promicanja autentičnog bratstva više od 20 godina. Svakako svi napori u tom smjeru nisu bez izazova, te je kardinal istaknuo zabrinutost jer neki pokušavaju iskoristiti religiju u svrhu politike te on to naziva sotonskim, jer se uništava svaki napor da se izgradi autentično bratstvo.
Sinodski put se aktivno odvija i u Indoneziji. Trideset i sedam biskupija sudjeluje u procesu, od najmanjih do same Biskupske konferencije te se pripremaju za Biskupsku sinodu koja će se održati sljedeće godine. Kardinal je dodao da je važno posvetiti pozornost određenim pitanjima uključujući siromaštvo, potencijalne vjerske sukobe, ekologiju, jedinstvo, izazove tehnologije, ali i razvod. Na kraju, kardinal Suharyo je istaknuo napore Indonezije da osigura vjerski uravnoteženu državu koja ima više od 700 etničkih skupina. Ponovno je potvrdio da Crkva također radi na promicanju mira u svijetu – a to je načelo koje je ugrađeno i u Ustav države Indonezije.