Budi dio naše mreže
Izbornik

CRKVE OSUDILE BOMBAŠKI NAPAD NA VLAK

Dublin

Bombaški napad na vlak koji saobraća na relaciji od Belfasta do Dublina, oštro su osudili Katolička, Reformirana i Anglikanska Crkva.

Dublin-Belfast-London, 19. 9. 1994. (IKA) – Bombaški napad na vlak koji saobraća na relaciji od Belfasta do Dublina, oštro su osudili Katolička, Reformirana i Anglikanska Crkva. Taj napad, u kojem su dva putnika teže povrijeđena, izvela je protestantska tajna organizacija “Ulster Volunteer Force” (UVF). Napad je izveden kao reakcija radikalnih protestanata na Sjevernoirski mirovni plan za koji je sa strane radikalne katoličke organizacije “Irska republikanska armija” (IRA) zatražen dvotjedni prekid neprijateljstava. Cilj IRA-e je postići ujedinjenje Sjeverne Irske s Republikom Irskom bez nasilja, izravnim posredovanjem između Londona, Dublina i vodstva IRA-e. Po Belfastu je prošireno objašnjenje da je UVF tim činom željela upozoriti irsku Vladu da je Sjeverna Irska “uvijek bila britanska i da nikada neće pripadati Republici Irskoj”.
Crkveni predstavnici protestanata u Sjevernoj Irskoj pozvali su različite protestantske paravojne i terorističke grupe, da odustanu od nasilja.
Predstavnik Prezbiterijanske Crkve Sam Hutchinson reagirao je u Službi za vijesti svjetskoga crkvenog vijeća u Ženevi da objašnjenja IRA-e ne zaslužuju povjerenje. Treba se čuvati euforije, ističe Hutchinson i dodaje: “Dvadeset i pet godina je trebalo da dođe do posredovanja, pa bi moglo daljnjih 25 godina trajati dok se ne postigne trajan mir.”
Hutchinson objašnjava kako se prilikom referenduma “natprosječna većina” izjasnila o tome da Sjeverna Irska ostane u sastavu Velike Britanije. Prezbiterijanska Crkva u Irskoj, kojoj pripada Sam Hutchinson broji 330.000 vjernika u Sjevernoj Irskoj. Od 1,6 milijuna pučanstva samo su 400.000 katolici, 330.000 prezbiterijanci, 290.000 pripadnici “Irske Crkve” (Anglikanci), 60.000 metodisti i nekoliko desetaka tisuća pripadnici drugih vjerskih zajednica. Posljednjima pripada i “Slobodna prezbiterijanska Crkva” pod vodstvom radikalnog pastora Ian Paisleya.
Predstavnik “Irske (Anglikanske) Crkve” nadbiskup Robin Eames izjasnio se za to da se razmotre objašnjenja IRA-e za održavanje primirja. Britanski premijer John Major ipak je spreman prihvatiti ovo IRA-ino objašnjenje kao obećanje, ali se od IRA-e očekuje još jedan korak: IRA bi trebala obećati da će trajno održavati primirje. Predstavnik Katoličke Crkve, kardinal Basil Hume, također smatra neophodnim da IRA učini i to dodatno obećanje. U tom se on razlikuje od kardinala Cahala Dalya, koji smatra da je dosadašnje obećanje IRA-e dovoljno i da mu se može vjerovati.