Budi dio naše mreže
Izbornik

Crkveni izvori o stanju u glavnom iračkom gradu

Vatikan (IKA )

Opovrgnute tvrdnje o ranjavanju biskupa - Kaldejski pomoćni biskup u Bagdadu pozvao opetovano na molitvu za mir, kao i brojni predstavnici Crkva diljem svijeta – Caritasi pokreću akcije za pomoć

Vatikan, (IKA) – Među brojnim zdanjima koja su stradala u bombardiranju Bagdada 21. ožujka nalazi se i Patrijarhat Kaldejske crkve. U prvim se trenucima mislilo da je ranjen i patrijarhov pomoćni biskup, što je poslije opovrgnuo sam biskup Karim Delly, posvjedočivši kako je živ i zdrav, ali u isto vrijeme dok je novinar Radio Vatikana s njime razgovarao padale su bombe na sjedište Patrijarhata. Biskup Delly kazao je kako čuje plač djece i očajne povike ljudi. Oni koji imaju tako tvrda i okorjela srca trebali bi, prema njegovim riječima, imati barem očinskog osjećaja za djecu. Biskup Delly uvjeren je da se spasio Gospinim posredništvom.

Radio Vatikan uspio je uspostaviti vezu i s katoličkim kaldejskim pomoćnim biskupom u Bagdadu Shlemom Wardunijem, koji se u ime iračkoga pučanstva, posebno djece i staraca, pridružio pozivu Svetoga Oca, pozivajući sukobljene strane da prestanu s ratom. Irački narod želi mir. Mi želimo mir i samo mir, rekao je biskup Warduni i pozvao vjernike putem Radio Vatikana da se mole za mir u Iraku.

I biskupi Sjedinjenih Američkih Država pridružili su se pozivu Svetoga Oca, i onima koji od Ujedinjenih naroda do masovnih pokreta širom svijeta traže prekid rata i daju potporu iračkom narodu. Washingtonski nadbiskup kardinal Theodore Edgard Mc Carrick tražio je da se rat vodi prema pravilima rata, proporcionalno, te da se nastoje izbjeći napadi na civile. Kardinal, koji se nada da će rat završiti što prije kako bi se izbjegle nove nepotrebne žrtve, primijetio je kako su američki biskupi tražili od Vlade da nastoji riješiti problem Svete zemlje, Palestine i općenito uspostavu mira na Bliskom istoku.
Nadamo se da ovo što se zbiva u Iraku neće pojačati jaz između kršćana i muslimana, rekao je kardinal Mc Carrick, dodajući kako se američki narod moli na sve te nakane.

Slično su stajalište zauzeli anglikanski, katolički, židovski i muslimanski vrhovni predstavnici u Velikoj Britaniji, tražeći da se poštuje ženevska konvencija o ratnim zarobljenicima. Biskupi opovrgavaju svako vjersko obilježje rata.

Međunarodni se Caritas zajedno s pojedinim mjesnim Caritasima pokrenuo kako bi pravovremeno mogao pružiti pomoć nastradalima, ranjenima i beskućnicima. Talijanski Caritas, koji je namijenio za pomoć Iraku 150 tisuća eura, spreman je poslati oko 400 liječnika i 200 dragovoljaca, koji će pomagati 18 djelatnika koji se već nalaze u Iraku. Talijanski Caritas namjerava, kako je novinaru Radio Vatikana potvrdio mons. Vitorrio Nozza, stvoriti 14 prihvatnih središta, 8 bolnica s ambulantama i sanitarnom opremom, želeći pružiti pomoć u prvom redu djeci, starcima i bolesnicima.