Istina je prava novost.

Dan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Đakovu

Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, proslavio je 6. studenoga svoj dan - Dies Facultatis.

Proslava je počela svečanim misnim slavljem koje je u đakovačkoj katedrali predvodio veliki kancelar KBF-a đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić. U koncelebraciji bili su brojni svećenici, među kojima profesori KBF-a predvođeni dekanom prof. dr. Vladimirom Dugalićem te odgojitelji Bogoslovnog sjemeništa na čelu s rektorom prof. dr. Stjepanom Radićem. Na početku misnog slavlja nadbiskup je pozdravio okupljene, rekavši kako su Bogoslovno sjemenište i Katolički bogoslovni fakultet „dva brata blizanca, rođena na današnji dan 1806. godine i veliki Božji blagoslov za našu mjesnu Crkvu i za širu crkvenu zajednicu“. Pozdravio je sve koji su uspješno priveli kraju svoj studij i postigli akademske naslove i članove njihovih obitelji.

U homiliji nadbiskup je istaknuo prevažnu lekciju za sve koji pristaju na suradnju s Isusom. Uspjeh ne ovisi o nama i našem umijeću. Treba uložiti sve svoje znanje i umijeće, služiti se njime na najbolji mogući način i svejedno znati da uspjeh ne ovisi o nama, nego o Isusu, pojasnio je.

Proslava je nastavljena u Dvorani biskupa Antuna Mandića Središnje nadbiskupijske i sveučilišne knjižnice akademskim činom promocije 28 magistara/magistra teologije te dvije diplomirane teologinje. Diplome su uručili i diplomantima čestitali dekan KBF-a izv. prof. dr. Vladimir Dugalić, prodekanica za nastavu i studente doc. dr. s. Silvana Fužinato, prodekan za znanost izv. prof. dr. Stjepan Radić te prodekan za financije doc. dr. Zdenko Ilić.

Čestitajući Dan fakulteta, rektor Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku prof. dr. Vlado Guberac spomenuo je biskupa Strossmayera čije ime od 1990. godine nosi Sveučilište u Osijeku. „On je tijekom polustoljetnoga biskupovanja reformirao studij teologije, obogativši ga nekim kolegijima iz filozofije, a brinuo se i za studije i za uzdržavanje bogoslova. Posebno se skrbio o Bogoslovnom sjemeništu u Đakovu, u kojemu je pet godina bio odgojitelj i profesor. Za odgoj bosanske franjevačke mladeži dao je izgraditi posebnu zgradu u kojoj je danas smješten KBF. Na njegov prijedlog Hrvatski sabor 1861. pokreće pitanje Hrvatskog sveučilišta u Zagrebu, koje je njegovom zaslugom i materijalnom potporom otvoreno 1874. g. O njegovoj osvjedočenoj domoljubnosti govori činjenica da se zalagao za studij teologije na hrvatskom jeziku“, spomenuo je među ostalim rektor Guberac.

Profesorima i odgojiteljima KBF-a u Đakovu zahvalio je što su dio svog profesionalnoga, pa i osobnog života posvetili ovim mladim ljudima te ih pripremili i odgojili za moralno, odgovorno i kompetentno prihvaćanje budućih službi i obveza, naglasivši kako je diploma u njihovim rukama zajednički uspjeh.

Čestitajući diplomantima, rektor Guberac istaknuo je: „Izabravši ovaj studij odlučili ste se za svoj intelektualni, ali još više za duhovni rast. Vidjeli ste u tome vlastitu budućnost u svojoj domovini, ali isto tako vjerujem da ste, odabravši ovaj studij, vlastitim primjerom željeli pridonijeti budućnosti domovine. Današnji dan potvrda je da ste tijekom studija marljivo stjecali nova znanja, no ispred vas je onaj teži, veći dio zvanja – svojim životom odvažno i hrabro, nesebično svjedočiti moralne i duhovne vrednote koje ste naučili tijekom svoga zahtjevnog studija. Siguran sam da će vam pritom dobrobit zajednice biti uvijek na prvom mjestu, da ćete promicati autentične, humane i univerzalne vrijednosti te da ćete biti moralno odgovorni članovi društva koji kritički promišljaju, osposobljeno i mudro djeluju, kako bi pridonijeli sveopćem dobru“.

Čestitao je novoizabranom dekanu KBF-a u Đakovu prof. dr. Vladimiru Dugaliću, iskazujući uime uprave punu podršku u svim budućim nastojanjima koje će poduzeti na dobrobit, boljitak i razvoj KBF-a.

Dekan KBF-a u Zagrebu prof. dr. Mario Cifrak diplomanticama i diplomantima poručio je da su pozvani kao teolozi biti proroci Riječi.

Okupljene je pozdravio i gradonačelnik Đakova Marin Mandarić, izričući kako su grad Đakovo i njegovi stanovnici ponosni na KBF, jedinu visokoškolsku ustanovu u gradu. Istaknuo je neraskidive veze Đakovčana s KBF-om, Bogoslovnim sjemeništem i cijelom nadbiskupijom te dekanu KBF-a, svim djelatnicima i studentima čestitao Dan fakulteta.

Dekan KBF-a u Đakovu dr. Dugalić iznio je podatke o radu i zalaganju Fakulteta, na kojemu je trenutačno upisano 137 redovitih studenata, od kojih su 24 svećenička kandidata, 1 redovnica te 112 studenata laika koji pohađaju Sveučilišni integrirani preddiplomski i diplomski filozofsko-teološki studij.

„Novo vrijeme pred nas stavlja i nove izazove. Demografska kriza, uzrokovana ponajviše padom nataliteta i odlaskom mladih u inozemstvo, što dovodi do opadanja broja studenata, ali i zasićenosti određenim zanimanjima na tržištu rada, zahtijeva izradu novih studijskih programa koji će odgovoriti zahtjevima današnje evangelizacije“, istaknuo je dr. Dugalić.

Odlukom Povjerenstva za nagrađivanje, potvrđenoj na sjednici Fakultetskog vijeća KBF-a u Đakovu, dekanovu nagrada za najbolji uspjeh tijekom studija primili su studenti: Vladimir Sabo (4,571), Antonio Pekić (4,571), Matea Čelik (4,675), Bruno Diklić (4,983), Domagoj Brkić (4,975) te Leonnel Radinski (4,776).

Godišnju nagradu za najbolji diplomski rad u akademskoj godini 2017./2018. dobio je diplomant Goran Franjić za rad „Teološka narav monaštva prema nekim vidovima teologije Hansa Ursa von Balthasara”, rađen pod vodstvom mentora doc. dr. Borisa Vulića, koji je i predstavio nagrađeni rad.

Zahvalnica Fakulteta dodijeljena je mr. Luki Marijanoviću, umirovljenom profesoru KBF-a u Đakovu, u povodu obilježavanja 75 godina života. Odluku Povjerenstva obrazložio je prodekan prof. dr. Stjepan Radić.

Glazbenim izvedbama program je obogatio Studentski zbor pod vodstvom mo Ivana Andrića te prof. Marijana Matijević (sopran) i prof. Mateja Matić (klavir). Susret je završio akademskom himnom Gaudeamus Igitur.

Na svečanosti su bili brojni uvaženi gosti, predstavnici Sveučilišta u Osijeku, dekani osječkih fakulteta, dekani i prodekani crkvenih učilišta i fakulteta, predstavnici Srpske pravoslavne Crkve, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, predstavnici HAZU-a iz Osijeka i Đakova i drugi gosti.