Budi dio naše mreže
Izbornik

Dan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu

Zagreb (IKA )

Svečana promocija 76 diplomiranih teologa i 2 magistra

Zagreb, (IKA) – Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu u četvrtak 11. ožujka proslavio je svoj dan. Svečana proslava upriličena je u velikoj dvorani Nadbiskupskoga dječačkog sjemeništa na Šalati. Na početku akademskog čina sve nazočne goste, profesore, djelatnike fakulteta i nove diplomirane teologe pozdravio je dekan Fakulteta prof. dr. sc. Josip Baloban. Zatim se nazočnima obratio Veliki kancelar KBF-a zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, koji je rekao kako je “od početka Sveučilišta u Zagrebu teologija nazočna u programu sveučilišnih studija” te da “Universitas studiorum obuhvaća teologiju zbog antropoloških, povijesnih i kulturalnih razloga”. Govoreći o nastanku, razvoju i važnosti teološkog studija za svako sveučilište, kardinal je istaknuo kako “teološka nastava unutar sveučilišta ima vlastito metodološko obilježje, prilagođeno njezinome javnom statusu”. Ponajprije to je teologija koja se izlaže i predaje “pred sugovornikom”, metodologijom koja će pozorno izložiti izvore svoga promišljanja i motive postojanja, u neprekidnom dijalogu s egzistencijalnim i kulturološkim uvjetima sugovornika, istaknuo je kardinal Bozanić, dodavši kako je to tipično “kontekstualna” teologija, posebno pozorna na univerzalnost svoga govora te da ona u svom promišljanju vodi računa o znanstvenim dostignućima, antropološkoj, vjerskoj i kulturnoj panorami cijelog planeta. Kardinal je upozorio kako se teologija ne smije ograničiti na izlaganje “svoje povijesti”, nego mora nastojati objasniti “sve povijesti” i “cjelovitu povijest”. Kardinal je pozvao sve teologe da surađuju i s ostalim znanostima kako bi teologija što uspješnije mogla odgovoriti na izazove današnjeg vremena. Kardinal je Fakultetu zaželio otvorenost i osjetljivost za vrijeme u kojem živimo i za potrebe čovjeka današnjice, “želim da odgovorno požuri s potrebnom reformom teološkog studija usklađenom sa zahtjevima koje pred nas stavlja razvoj Hrvatske usmjeren prema zajedništvu europskih naroda kao i potreba naše Crkve u sadašnjem času”.
Svoje pozdrave uputili su apostolski nuncij u RH nadbiskup Francisco-Javier Lozano te prorektor Sveučilišta prof. dr. sc. Vjekoslav Jerolimov.
Izvješće o radu i djelovanju Fakulteta podnio je dekan Baloban, koji je upozorio na specifičnost KBF-a u Sveučilištu i u društvu, na reformu studija i Statut KBF-a, na međunarodnu suradnju, na poslijediplomski studij te na izgradnju nove zgade Fakulteta. Rekao je kako na Fakultetu u Zagrebu te na područnim studijima u Rijeci i Đakovu studira 1.140 studenata dok su od toga samo 222 studenta svećenički kandidati. Istaknuo je kako KBF radi na preustroju svog studija okrupnjavajući predmete, smanjujući satnicu te da traži najprimjereniji hrvatski model koji će biti kompatibilan s ostalim europskim teološkim fakultetima. Govoreći o mogućnosti izgradnje nove zgrade Fakulteta u Vlaškoj ulici, dekan je istaknuo kako je Fakultet voljan i spreman na takav pothvat, ali da je ujedno zabrinut, jer je u lipnju 2003. godine ukinuta lokacijska dozvola za izgradnju nove zgrade te da izgradnja zgrade ovisi o novčanoj pomoći Zagrebačke nadbiskupije. Obraćajući se novim diplomiranim teolozima dr. Baloban im je poželio da budu osobe odgojno-obrazovnog dinamizma i humanizma s evanđeoskim licem te da budu osobe s ekumenskim licem, dijaloške nepatvorenosti, neprekinute solidarnosti i nepotkupljive tolerantnosti.
Diplome o završenom studiju teologije i stjecanju zvanja diplomiranog teologa primilo je 76 studenata, dok je dvoje postdiplomaca primilo magistarske diplome. U ime studenata riječi zahvale profesorima, roditeljima i prijateljima izrekle su nove diplomirane teologinje Lana Špiljak i Marija Hodalić.
Na proslavi dana Fakulteta dodijeljene su i nagrade najboljim studentima na pojedinim godinama petogodišnjeg studija teologije te najboljim studentima na pojedinim Institutima Fakulteta. Za dugogodišnji predani rad na Fakultetu nagradu Fakulteta dobila je tajnica Katehetskog instituta s. Augustina Dominković, a za svoj dugogodišnji profesorski, znanstveni i istraživački rad prof. dr. sc. Adalbert Rebić.
Akademski čin svojim su pjevanjem i sviranjem uveličali studenti Instituta za crkvenu glazbu “Albe Vidaković”.