Budi dio naše mreže
Izbornik

Dan Odjela za povijest Hrvatskoga katoličkog sveučilišta

Zagreb (IKA)

Odjel za povijest Hrvatskoga katoličkog sveučilišta proslavio je svoj dan u srijedu 21. travnja svečanom misom, akademskim činom i znanstveno-stručnim kolokvijem o epidemijama kroz povijest.

Misno slavlje u Sveučilišnoj kapeli predvodio je sveučilišni kapelan vlč. doc. dr. sc. Odilon Singbo u koncelebraciji s generalnim tajnikom Hrvatske biskupske konferencije doc. dr. sc. Krunoslavom Novakom, rektorom Hrvatskoga katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željkom Tanjićem, pročelnikom Odjela za komunikologiju prof. dr. sc. Jerkom Valkovićem i vanjskim suradnikom Odjela za povijest vlč. dr. sc. Vladom Mikšićem.

„Sretan sam da sv. Jeronim bdije nad ovim odjelom, onaj koji posebno ljubi riječ Božju. Sretan sam da naše Sveučilište i na današnji dan pokazuje svoju širinu i integriranost. Dok mi danas slavimo Dan Odjela za povijest, prvo čitanje čitala je studentica Odjela za komunikologiju, a sviranjem misno slavlje uljepšava student Odjela za sociologiju i to je lijepo s obzirom na ove okolnosti u kojima se nalazimo. Za neke je znak pandemije propadanje stila života, ali ako promatramo stvari iz druge perspektive onda ćemo vidjeti da su pandemije oduvijek bile prisutne. O tome su govorili evanđelisti koristeći riječi poput pošasti. Pandemija uvijek nešto poručuje, ali ne kao Božja kazna ili način okončavanja, nego više kao upozorenje i poziv na obraćenje. Bogu je uvijek stalo do čovjeka, da uvijek pronađe put do njega. Predložio bih da svatko od nas u okvirima ovog slavlja promatra pandemiju kroz povijest Božje ljubavi prema nama i s tom ljubavlju da živimo jedni s drugima i jedni za druge“, istaknuo je u homiliji sveučilišni kapelan.

Misno slavlje moderirali su studenti Odjela za sociologiju i komunikologiju Lovro Knežević, Paula Marija Stier te asistentica, a bivša studentica Odjela za povijest i Odjela za komunikologiju Veronika Novoselac.

Svečani akademski čin nastavljen je u dvorani „Blaženi Alojzije kard. Stepinac“ gdje su, pridržavajući se epidemioloških mjera, bili nazočni članovi Uprave Hrvatskog katoličkog sveučilišta, a svi zainteresirani mogli su program pratiti preko YouTube kanala Hrvatskoga katoličkog sveučilišta.

Nakon himne Republike Hrvatske uslijedio je pozdravni govor rektora HKS-a dr. Tanjića. Zaželio je da ovaj Odjel nikada ne zaboravi svoje temeljno poslanje kao i činjenicu da je on najstariji i prvi Odjel na Sveučilištu.

Sudionike je pozdravio i pročelnik Odjela za povijest izv. prof. dr. sc. Mario Kevo koji je izvijestio o postignućima Odjela u proteklih godinu dana, odnosno od posljednjeg Dana Odjela za povijest i to u području znanstvenog i stručnog rada. Zahvalio je svima na Odjelu i Klubu studenata Odjela za povijest „Homo volans“ koji se uključio u organizaciju proslave, svim službama i uredima koji pomažu da Odjel za povijest piše povijest. Zahvalio je i Upravi Sveučilišta.

Uslijedila je dodjela odjelnih priznanja koju su nagrađeni studenti pratili preko MSTeams platforme i gdje su se kratkim pozdravom uključili kamerom i zahvalili na priznanju.
U kategoriji priznanja za najbolji akademski uspjeh u akademskoj godini 2019./2020. priznanje su dobili: Luka Drnić, za I. godinu preddiplomskog sveučilišnog studija Povijest s težinskim prosjekom ocjena od 4,780., Josip Jurić-Šolto, za II. godinu preddiplomskog sveučilišnog studija Povijest s težinskim prosjekom ocjena od 4,708., Jakov Blagojević, za III. godinu preddiplomskog sveučilišnog studija Povijest , Ante Matuško, za I. godinu diplomskog sveučilišnog studija Povijest, usmjerenje Stari vijek i srednji vijek, s težinskim prosjekom ocjena od 4,692., Matija Vinković, za I. godinu diplomskog sveučilišnog studija Povijest, usmjerenje Suvremena povijest, s težinskim prosjekom ocjena od 4,800., Matea Jurić, za II. godinu diplomskog sveučilišnog studija Povijest, usmjerenje Stari vijek i srednji vijek, s težinskim prosjekom 5,000., Zrinka Todorić, za II. godinu diplomskog sveučilišnog studija Povijest, usmjerenje Suvremena povijest, s težinskim prosjekom od 5,000.

U kategoriji za najbolji diplomski rad obranjen u akad. god. 2019./2020. nagrađena je magistra povijesti Matea Jurić. Diplomski rad naslovljen Materijalna kultura Zadra u 14. stoljeću: bona mobilia u zrcalu inventara dobara i oporuka, koji je izrađen pod mentorstvom izvanrednog profesora doktora znanosti Ivana Majnarića.

Priznanje za najbolji izvannastavni angažman u akad. god. 2019./2020. u cilju promicanja Odjela za povijest i struke kao i Hrvatskog katoličkog sveučilišta primila je Marija Stanešić, studentica I. godine diplomskog sveučilišnog studija Povijest i predsjednica Kluba studenata povijesti „Homo volans“ koja je tijekom akad. god. 2019./2020. vodila realizaciju projekata, manifestacija i događanja u klupskoj organizaciji. Osobit angažman Marija Stanešić ostvarila je u realizaciji znanstveno-kulturno-humanitarne manifestacije „Zapamtite Vukovar“ tijekom koje je vodila klupske medijske, promidžbene, logističke i organizacijske poslove. Idejna je autorica, redateljica i montažerka video-uratka „Volim HKS“ kojim je, u uvjetima pandemije, proslavljen deseti rođendan Odjela za povijest. Istaknula se predanim radom na projektima i manifestacijama u organizaciji Hrvatskog katoličkog sveučilišta kao što su konferencija „Formacija i prevencija – moć kao služenje“, konferencija povodom obilježavanja uspostave 25 godina diplomatskih odnosa između Države Izrael i Svete Stolice, kao i predstavljanjem Sveučilišta na Smotri Sveučilišta u Zagrebu. Angažman Marije Stanešić na rastu i razvoju Odjela za povijest i Sveučilišta u cjelini uviđa se i u njezinoj aktivnoj ulozi u promociji Sveučilišta u srednjim školama, kao i u uključivanju brucoša u akademski život Odjela i Sveučilišta u cjelini.

Uime nagrađenih studenata riječi zahvale izrekao je Jakov Blagojević. Sve prisutne pozdravila je i predsjednica Kluba studenata Odjela za povijest „Homo Volans“ Marija Stanešić.

Svečani akademski čin uljepšan je dvjema glazbenim točkama koje je na klaviru izveo student prve godine diplomskog sveučilišnog studija Povijest, Mihael Spiller koji je izveo skladbu poljskog skladatelja Frédérica Chopina Nokturno op. 9, br. 2 i Mađarsku rapsodiju br. 3 mađarskog skladatelja Franza Liszta, a cijeli program moderirala je magistra povijesti i komunikologije Veronika Novoselac.

U trećem djelu svečanog akademskog čina održan je znanstveno-stručni kolokvij „Epidemije kroz povijest“ u kojem su svoja predavanja održali doc. dr. sc. Kristina Puljizević, izv. prof. dr. sc. Ines Sabotič s Odjela za povijest te izv. prof. dr. sc. Zrinka Pešorda Vardić, vanjska suradnica Odjela za povijest, Jakov Blagojević, Martina Čoko, Mihael Spiller i Luka Drnić.