Istina je prava novost.

Dan sjećanja na žrtve u Bosanskoj Posavini

Bosanski Brod/Slavonski Brod, (IKA) – Dan sjećanja na žrtve u Bosanskoj Posavini bio je ove godine u petak 6. listopada u znaku obilježavanja 25. obljetnice pada Bosanskog Broda i većeg dijela Bosanske Posavine. U organizaciji Udruga dragovoljaca i veterana 101. BBX brigade Slavonski Brod i Koordinacija udruga dragovoljaca Domovinskog rata Brodsko-posavske županije prvi dio programa započeo je u jutarnjim satima u Bosanskoj Posavini pohodom mjesnim grobljima u Bosanskom Brodu i okolnim selima. Slijedilo je potom misno slavlje u župnoj crkvi Sv. Mihovila arkanđela u Kolibama, koje je predvodio domaći župnik Antonio Čutura. Uz derventskog dekana i okolne župnike koncelebrirao je i derventski dekan fra Ivan Marić.
Dan 6. listopada 1992. kada je pao Bosanski Brod i veći dio Bosanske Posavine doveo je do egzodusa hrvatskog i bošnjačkog naroda toga kraja. Potvrdio je to u homiliji i župnik Čutura. Zapitavši se „što nas to poput magneta privlači u naše crkve i na naša groblja”, ustvrdio je da je to vjera u Kristovo uskrsnuće, nada u naše uskrsnuće te ljubav prema Bogu i čovjeku. Zaključio je „da nas vjera, nada i ljubav ujedinjuju kako bi poput prvih kršćana živjeli kao jedno srce i jedna duša za svoje najmilije”.
Kao predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana 101. BB brigade u kojoj je poginulo 426 pripadnika i 1417 stradalo u borbenim djelovanjima, branitelj Ivo Đogaš istaknuo je kako se svake godine na taj dan prigodnim programom prisjećaju svojih najhrabrijih vitezova koji su u obrani svoje rodne grude bili spremni na najveću žrtvu – položiti svoje živote kako bi ih oteli zaboravu.
Drugi dio programa nastavljen je u Slavonskom Brodu polaganjem vijenaca i paljenjnem lampiona kod spomen obilježja poginulih i nestalih branitelja. Potresna su bila izlaganja na okruglom stolu u Gradskoj knjižnici o temi Sjećanje na žrtve u Bosanskoj Posavini. Svjesni kako je molitva najveća zahvala Gospodinu za svoje poginule suborce i u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva služena je toga dana u popodnevnim satima misa za sve poginule, koju je predvodio domaći gvardijan fra Klaudio Milohanović.
U programu Dana sjećanja sudjelovali su brojni branitelji, rodbina poginulih, članovi udruga proizašlih iz Domovinskog rata te visoki dužnosnici Republike Srpske na čelu s Josipom Jerkovićem, dopredsjednikom RS i Davorom Čordašem, ministrom za izbjegla i raseljena lice te Hrvatske na čelu s ministrom branitelja Tomislavom Medvedom. Oni su u predvečerje Dana sjećanja duž gradskog šetališta uz rijeku Savu položili 500 lampiona u znak sjećanja na sve poginule u Domovinskom ratu u Bosanskoj Posavini, a bilo ih je 2000 poginulih, i 5000 ranjenih. U tome dijelu Bosanske Posavine prije rata živjelo je gotovo 50.000 Hrvata katolika, a do danas ih se vratilo tek 1000 uglavnom starijih i nemoćnih.