Istina je prava novost.

'Dani kršćanske kulture' u Dubrovniku

Međunarodna manifestacija Dani kršćanske kulture koja se uz Split i Šibenik održava i u Dubrovniku predstavljena je u četvrtak, 4. travnja na konferenciji za medije u dvorani sv. Ivana Pavla u Dubrovniku. Dubrovački program kao i samu manifestaciju predstavili su generalni vikar Dubrovačke biskupije don Hrvoje Katušić, pročelnik Vijeća za kulturu i znanost Dubrovačke biskupije dr. sc. Joško Mikuš i član Vijeća za kulturu i znanost povjesničar umjetnosti Ivan Viđen.

Pročelnik Mikuš napomenuo je kako se ova manifestacija u Hrvatskoj događa petnaesti put na nacionalnoj razini, u Dubrovniku četrnaesti, te kako i ove godine donosi raznoliki program. Predstavljajući detaljnije pojedine programe Mikuš je istaknuo dobru suradnju sa Srpskom pravoslavnom općinom u kojoj će se koncert održati na blagdan Blagovijesti po julijanskom kalendaru što je ujedno slava ove crkve. Najavio je i predstavljanje knjige o blaženom Alojziju Stepincu mostarskog biskupa Ratka Perića, te u korizmenom vremenu zanimljivo predavanje o smrti. Detaljnije je, uz ostalo, predstavio završni koncert klapa i zborova.

Ostale programe predstavio je povjesničar umjetnosti Viđen koji je istaknuo predavanje o kostima iz dubrovačke katedrale. Nakon potresa 1979. godine ispod katedrale i Bunićeve poljane pronađeni su brojni zanimljivi nalazi koji su promijenili viđenje povijesti prvih dubrovačkih stoljeća. Među njima su pronađene kosti pokojnika koji su bili pokopani i ispod barokne i ispod romaničke katedrale, a dobrom suradnjom katedralne župe i Antropološkog zavoda HAZU-a napravljena su potrebna istraživanja. Na tom predavanju će biti predstavljeno sve ono što se na temelju istraživanja kostiju moglo saznati o samom životu starih Dubrovčana.

Predstavljajući izložbu i predavanje o arhitektu Carlu Fontani Viđen je naglasio njegovu povezanost s osobom zaslužnom za obnovu Dubrovnika nakon Velike trešnje u 17. stoljeću Stjepanom Gradićem, a iz tog kruga dolazi i arhitekt Tommaso Napoli koji je u Dubrovniku živio jedanaest godina i radio na obnovi Kneževog dvora, dovršetku katedrale i današnje Biskupske palače. To pokazuje da su Dubrovčani ne samo pratili trendove nego su ih živjeli u svome Gradu, istaknuo je Viđen.

Generalni vikar Katušić zahvalio je uime Dubrovačke biskupije brojnim institucijama na suradnji u organizaciji pojedinih programa osobito onima s kojima se dugo godina surađuje poput Dubrovačkog simfonijskog orkestra, Državnog arhiva i Kinematografa Dubrovnik, zatim brojnim zborovima te naravno Verbumu iz Splita u čijem okrilju je nastala ova manifestacijama. Zahvalio je medijima na praćenju događanja jer je to vrlo intenzivno razdoblje u kojem se kroz deset dana svakog dana nešto događa, često i više programa u jednom danu. Pozvao je vjernike kao i sve zainteresirane da pogledaju program ovogodišnjih Dana kršćanske kulture, pronađu nešto za sebe te tome prisustvuju. Preporučio je završni koncert koji svojim sadržajem lijepo pripravlja vjernike za Veliki tjedan.

Manifestaciju u Dubrovniku otvorit će u subotu, 6. travnja u 19.30 sati u dubrovačkoj katedrali Gospe Velike biskup Mate Uzinić nakon čega slijedi koncert Dubrovačkog simfonijskog orkestra i Akademskog zbora Pro Musica iz Mostara. Glazbom će Dani u Dubrovniku biti i zatvoreni. Koncert duhovnih skladbi u izvedbi klapa i zborova iz Dubrovačke biskupije kojeg svake godine priređuje Krešimir Magdić bit će održan u ponedjeljak, 15. travnja u crkvi Male braće a i ove godine donosi nekoliko bisera iz baštine dubrovačkog kraja, nakon čega će biskup zatvoriti manifestaciju.

Križni put padinama Srđa na petu korizmenu nedjelju okupit će vjernike u razmatranju Kristove muke, a istoga dana navečer pravoslavni kršćani priredit će prigodni koncert u svojoj crkvi u Dubrovniku.

Knjiga mostarskog biskupa mons. dr. Ratka Perića „Nada koja ne postiđuje“ bit će predstavljena u ponedjeljak, 8. travnja.

Sljedećeg dana dr. Mario Šlaus održat će predavanje „Zapisano u kostima – antropološka analiza kostiju iz arheoloških istraživanja dubrovačke katedrale“, a prije predavanja u sakristiji katedrale uz misno slavlje s početkom u 18 sati dubrovački biskup mons. Mate Uzinić pokopat će pronađene kosti. Srijeda, 10. travnja rezervirana je za talijansku večer na Danima u sklopu koje će biti otvorena izložba u Sponzi i održano predavanje „Arhitekt Carlo Fontana između Rima i Europe“, a predavači su dr. Giuseppe Bonaccorso i dr. Jasenka Gudelj. Dr. fra Ante Vučković u četvrtak, 12. travnja imat će predavanje „Jeziva i slatka smrt“, a u petak, 14. travnja u Noći crkvenih muzeja posjetitelji će moći besplatno, uz stručno vodstvo, moći obići franjevački i dominikanski muzej te riznicu katedrale gdje će im biti detaljnije predstavljeni izabrani predmeti. Filmska večer u subotu, 13. travnja donosi igrani film „Čudo“ redatelja Stephena Chboskog, a na Cvjetnicu će katedralni zborovi pod vodstvom Maje Marušić održati prigodni koncert.

Manifestacija se odvija pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović. Prepoznali su je i Ministarstvo kulture RH, Splitsko-makarska nadbiskupija, Dubrovačka biskupija i Šibenska biskupija te brojne kulturne institucije u mjestima održavanja.

Cijeli program dubrovačkih Dana kršćanske kulture može se pogledati na mrežnim stanicama manifestacije kao i mrežnim stranicama Dubrovačke biskupije.