Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Doktorirao pater Ivica Musa SJ

Isusovac p. Ivica Musa, član Hrvatske pokrajine Družbe Isusove, obranio je 21. siječnja 2022. na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti (ranije: Filozofski fakultet Družbe Isusove, Jordanovac, Zagreb) u Zagrebu doktorsku disertaciju pod naslovom: “Uloga monoteizma u kulturno-antropološkoj teoriji Jana Assmanna“.

Disertacija je izrađena pod vodstvom mentora:  prof. dr. sc. Ante Mišića i prof. dr. sc. Ivana Šestaka.

Disertacija obuhvaća četiri poglavlja. U uvodu je predstavljen znanstveni opus Jana Assmanna (1938.), njemačkog egiptologa svjetskoga glasa, sada već profesora emeritusa sveučilišta u Heidelbergu, ujedno i uglednog istraživača kulturne antropologije, posebice fenomena kulturnog pamćenja (sjećanja).

Polazna hipoteza disertacije želi potvrditi ključnu ulogu monoteizma u razumijevanju cjelokupnog znanstvenog opusa Jana Assmanna. Monoteizam je u svojoj dinamici razlikovanja temeljnih koncepata postao dio baštine civilizacije Zapada ali i srodnih civilizacija koje su sudbinski odredile svjetsku povijest te je Assmannovo djelo jedna suvremena potvrda nezamjenjivosti religijske baštine naše civilizacije. Cilj ovoga istraživanja je pokušaj kritičkog vrednovanja Assmannovih uvida u nastanak monoteizma kao i pojedine vidike “cijene” monoteizma: problem netolerancije, utjecaj (monoteističke) političke teologije na etiku, pravednost, slobodu, te posebno odnos monoteizma i (religijskog) nasilja. Metodološki okvir istraživanja je interdisciplinarni; primjenjuju se kriteriji teorijsko-povijesnih znanosti ali i metodološki pristupi teologije i kulturne antropologije.

Sadržaj disertacije želi kritički obrazložiti sljedeće postavke:

  • Fenomen nastanka monoteizma je religijska kao i kao kulturno-antropološka činjenice prvorazrednog značaja za povijest civilizacije i njenu budućnost.
  • Monoteizam kao kulturno-religijski fenomen vlastitog izričaja i transcendentalne strukture govora istine traži cjelovit pristup; polazi se propitivanjem kategorije kulturnoga sjećanja.
  • Assmannova teorija nastanka monoteizma otkriva hermeneutički ključ koji, uz pomoć širokog interdisciplinarnog pristupa, otvara horizont razumijevanja brojnih povijesnih i kulturno-antropoloških učinaka monoteizma.
  • Ovaj hermeneutički ključ se sažima u konceptu/pojmu Mojsijevsko razlikovanje, koji promovira imperativ istine; religijske ali i svake druge koja proizlazi iz ovog razlikovanja.
  • U tom smislu tek povijest spasenja jednoga Boga i jednoga naroda utemeljuju misaone kategorije promišljanja prošlosti (stvaranje) i budućnosti (obećanje); tako se povijest ‘otvara’ čovječanstvu, kao velika istina čovjekove zasebnosti i njegove mogućnosti razumijevanja svijeta i sebe u njemu. Ovdje (zapadna) civilizacija nema alternativu.

Pater Ivica Musa je rođen 1964.godine u Sarajevu, gdje je i odrastao. U rodnom gradu je završio osnovnu školu i gimnaziju.

Stupivši u Družbu Isusovu, po završetku novicijata studira filozofiju na FTI-ju u Zagrebu, koji će kasnije postati FFDI, odnosno danas Fakultet filozofije i religijskih znanosti (FFRZ, Jordanovac). Obavlja praktikum kao odgojitelj na Interdijecezanskom nadbiskupskom sjemeništu – Šalata, te potom na FTI-ju u Zagrebu završava i studij teologije 1993, kada je zaređen za svećenika u Hrvatskoj provinciji Družbe Isusove.

Kao mladomisnik obavlja službu župnog vikara u župi Srca Isusova, Palmotićeva, istovremeno je vjeroučitelj na gimnazijama u Križanićevoj ulici u Zagrebu.

Poslijediplomski studij na Pontificia Università Gregoriana, Facultas historiae ecclestiasticae; završava stupnjem licencijata (magisterija) iz crkvene povijesti 1998.

Predavač je različitih kolegija iz povijesti kršćanstva, ekumenizma, povijesti Crkve u Hrvata i srodnih područja na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove (od 1999-), Teološkom studiju FTI-ja (od 1999), te na Hrvatskom katoličkom sveučilištu (2015 -).

Obavlja različite poslove i dužnosti unutar djelokruga rada Hrvatske provincije Družbe Isusove:  Voditelj Studentskog katoličkog centra (SKAC) u Zagrebu: 2003-2008; župnik (župa Bezgrješnog Srca Marijina: Jordanovac – Zagreb): 2007-2010; 2017-2020; ravnatelj Isusovačke klasične gimnazije u Osijeku: 2010-2014.

Do sada je objavljivao radove u više znanstvenih časopisa.

Fakultet filozofije i religijskih znanosti u Zagrebu

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se