Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Don Ivan Delalle u Galeriji Vidović

Galerija Vidović postala mjesto prisjećanja na don Ivana Delallu, svećenika, doktora kršćanske arheologije i književnika koji je ostavio neizbrisiv trag u u kulturnoj povijesti Dalmacije, posebno Splita i Trogira

Split, (IKA) – U Galeriji Emanuel Vidović u Splitu u utorak 23. prosinca otvorena je izložba “Don Ivan Delalle u Galeriji Vidović”.
Organizator izložbe je Muzej grada Splita, a o izložbi, životu i djelu don Ivana Dellale govorili su autori izložbe povjesničari umjetnosti prof. Ivo Delalle, don Ivanov nećak, i viša kustosica Nela Žižić, te Nela, Elvira Šarić Kostić, ravnateljica Muzeja grada Splita i povjesničar umjetnosti dr. Ivo Babić, koji je i otvorio izložbu, a u programu otvorenja nastupio je i glumac Trpimir Jurkić, koji je pročitao pismo Emanuela Vidovića dragom prijatelju don Ivanu Dellali u kojem se otkriva duboko prijateljstvo prožeto poštovanjem i povjerenjem. Slikar povjerava don Ivanu sve želje i planove uz svoj umjetnički rad.
Vrijeme otvaranja izložbe nametnulo se samo, na užežin 138. obljetnice rođendana Emanauela Vidovića i svećeniku Delalli izuzetno dragog kršćanskog blagdana. Tako je ovoga Božića Galerija Vidović postala mjesto prisjećanja na don Ivana Delallu, svećenika, doktora kršćanske arheologije i književnika koji je ostavio neizbrisiv trag u u kulturnoj povijesti Dalmacije, posebno Splita i Trogira. Bio je vrstan poznavatelj povijesti, arheologije, povijesti umjetnosti, kršćanske ikonografije i liturgije, književnosti i filozofijom dakle intelektualac sposoban za bavljenje širokom kulturološkom tematikom, a iskrena ljubav prema zavičaju prometnula ga je u doživotnog čuvara kolektivne memorije koja se nataložila na prostoru između Splita i Trogira.
Izložba, koja ujedno obilježava 116. obljetnicu rođenja i 46. obljetnicu smrti don Ivana Dellale, riječju i slikom prati njegov život i rad koji je, između ostalog, uključivao pisanje brojnih kulturno-povijesnih studija, ponajviše o dalmatinskoj umjetnosti, crkvenoj i kulturnoj prošlosti, a posebice o Trogiru i Splitu.
Poseban naglasak stavljen je na povezanost između don Ivana Delalle i Emanuela Vidovića, na njihovo dugogodišnje prijateljstvo i suradnju koja je urodila jednim od najpoetskijih tekstova o Trogiru i o Vidovićevoj umjetnosti poput Delallinog predgovora za Vidovićevu izložbu “Trogir” iz 1936. godine. Obojica odgojeni u simboličkom ozračju kraja stoljeća, dijelili su ljubav prema literaturi i slikarstvu te gajili sklonost k iracionalnom i mističnom. Zajednička im je bila i ljubav prema zavičajnom, ali i isti, sinestezijski doživljaj svijeta. Činilo im se da ono što jedan izrazi slikom, drugi izrazi riječju. Povezivala ih je i poezija pjesnika sumraka, simbolizma, atmosfera talijanskog slikarstva krajolika satkanih od obojenih mrlja. Trogir im je bio rodni grad i mjesto duhovnoga oblikovanja.
Posjetitelji izložbe imali su priliku vidjeti i djela Emanuela Vidovića iz ostavštine don Ivana Delalle, radove koje je Vidović darivao svom prijatelju. a koji su sačuvani kod Dalilinih nasljednika. Među izloženim slikama koje je odabrao prof. Ivo Delalla iz ostavštine su tri vedute iz tridesetih godina, (južna obala s pogledom na starinskog” Sv. Nikolu, markantna silueta kule Kamerlengo i skromne pučke kućice trogirskih Pasika) baš one koje je Delalle opjevao u predgovoru kataloga izložbe trogirskog ciklusa. Četvrta slika, Kor splitske katedrale ,ulje na platnu koju je Vidović slikao po Delallinoj želji 1940. godine, i druge, te brojni pisani dokumenti, članci, katalozi izložbe, fotografije Vidovićeve izložbe u Trogiru te fotografija Emanuela Vidovića iz 1933. godine s posvetom don Ivanu Delalli.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se