Budi dio naše mreže
Izbornik

DORIS PACK: NA SRPSKE NAPADE TREBA ODGOVORITI VOJNOM SILOM

Zagreb (IKA )

Zagreb, 28. 7. 1995. (IKA) - Vanjsko-politi~ki odbor Europskog Parlamenta na tiskovnoj konferenciji 26. srpnja u Bruesselu, dao je priopđenje za tisak koje prenosimo u cijelosti: Na svaki napad bosanskih Srba na civilno pu~anstvo u Bosni i Hercegovini,

Zagreb, 28. 7. 1995. (IKA) – Vanjsko-politi~ki odbor Europskog Parlamenta na tiskovnoj konferenciji 26. srpnja u Bruesselu, dao je priopđenje za tisak koje prenosimo u cijelosti:
Na svaki napad bosanskih Srba na civilno pu~anstvo u Bosni i Hercegovini, treba odgovoriti vojnom silom. To je danas, na posebnoj sjednici vanjsko-politi~kog odbora Europskog parlamenta u Bruesselu, tražila predsjednica jugo-isto~no Europske delegacije u Europskom parlamentu CDU-Europa, zastupnica iz Saarbrueckena, Doris Pack. Taj je zahtjev uvrčten u zavrčnu izjavu odbora.
Doris Pack se izrazito usprotivila tome da se izvrče prijetnje vojnom silom samo u slu~aju ako Goražde padne. Smatra to nevjerodostojnim i porugom za patni~ko civilno pu~anstvo u svim drugim dijelovima Bosne i Hercegovine, ako te prijetnje u slu~aju napada trebaju važiti samo za odrešena mjesta i podru~ja.
S ubojstvima, ucjenama i protjerivanjima nastavlja se, pored poznatih ratnih popričta, i u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine, zauzetima od strane Srba. Kao posebno žalostan primjer spomenula je Banja Luku. Tom podru~ju takošer prijeti glad, a tjednima nije stigla do njih nijedna humanitarna počiljka.
U prisutnosti gospodina Solana, čpanjolskog ministra vanjskih poslova i službenog predsjedatelja vijeđa, koji je prisustvovao sjednici odbora, Doris Pack je upozorila, da se sada ne smije nasjedati Miločeviđevoj politici. Sasvim je o~igledno da vojnike u Krajini plađa Beograd, te da se cjelokupna opskrba bosanskih Srba, kao i dosad, ostvaruje preko Beograda. Ničta ne bi zna~ilo srpsko verbalno priznanje Bosne i Hercegovine, niti bi imalo bilo kakav utjecaj na okon~anje rata. Osim toga, Hrvatska i dalje ne bi bila od njih priznata, a isto bi tako tređina Hrvatske i dalje ostala zaposjednuta.
Kod nijednoga drugog vanjsko-politi~kog pitanja nije bilo tako jasno kao u ovom slu~aju, da je dvostruki klju~ NATO/UN spor i nedjelotvoran. Ako bi EU htjela biti djelotvornija, bilo bi svakako potrebno razviti zajedni~ku vanjsko-sigurnosnu politiku u slu~aju sudbonosne akcije, kao čto je trenutno u Bosni i Hercegovini, objasnila je Doris Pack vanjsko-politi~kom odboru u Bruesselu.