Dr. Matulić na mjesečnom susretu svećenika Varaždinske biskupije
Dr. Matulić na mjesečnom susretu svećenika Varaždinske biskupije
Varaždin (IKA )
Varaždin, (IKA) – Redoviti mjesečni susret svećenika Varaždinske biskupije održan je u ponedjeljak 4. veljače u dvorani Biskupijskog pastoralnog centra u Varaždinu, a gost predavač bio je prof. dr. sc. Tonči Matulić, dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji je govorio o temi “Crkva i društvo u Hrvatskoj danas – vjera i nevjera”.
Govoreći o odnosu Crkve i svijeta, istaknuo je da taj odnos nikako nije statičan i ukočen, nego dinamičan i pun napetosti, pa čak i pun lomova. Drugi vatikanski koncil nas poziva da najprije vidimo kako se svijet promijenio, i to nisu neke male promjene, nego su to temeljne transformacije koje zahvaćaju samo središte ljudskog života: način na koji čovjek misli, razumije, osjeća i odnosi se prema drugome čovjeku. Stubokom se izmijenila stara kulturna matrica i na njezino mjesto se uspostavlja nova kulturna matrica koju drže samo dva stupa – znanost i tehnika, što je premalo jer znanstvene informacije i činjenice ne mogu biti podloga da se odredi što je dobro a što loše. Znanstveno dokazane činjenice ne mogu odgovoriti koje je seksualno ponašanje dobro, a koje loše, za to je potreban jedan drugi izvor znanja i spoznaja, koji četvrtom modulu sadašnjeg zdravstvenog odgoja kronično nedostaje, upozorio je dr. Matulić dodavši da se njime mladima daju sve informacije, ali ih se tada ostavi same da se sami snalaze na koji će način vrednovati određena seksualna ponašanja. Istaknuo je kako to onda više nije spolni odgoj.
Rekavši kako duboke promjene u svijetu zahvaćaju društvene, psihološke i moralne dimenzije čovjeka, poručio je da je tomu danas potvrda i ova napetost između nevjere i vjere. Potrebno je stoga u svjetlu Evanđelja promotriti društvenu zbilju u kojoj se nalazimo, pa ćemo vidjeti da na djelu nije vjera, nego ušuljana nevjera – idolatrija – koja se provlači kroz Stari i Novi zavjet te kroz cijelu povijest do današnjih dana.
U nastavku se osvrnuo na ‘popularnost’ nevjere u hrvatskom društvu, budući da je prema posljednjem popisu stanovništva znatno porastao samo broj agnostika. To nas potiče da zastanemo, otvorimo oči i pogledamo što se to događa. Na žalost, danas, kada živimo u demokraciji i svjesni smo važnosti dijaloga, ispada da se više nema s kime razgovarati. A pitanje o Bogu je pitanje svih pitanja. Primijetivši kako je ateizmu često uzrok kritička reakcija protiv religije, upitao se nije li pojava nevjere u suvremenom hrvatskom društvu određena reakcija – pobuna. Služba nas vjernika nije da branimo ateiste i agnostike, nego da naviještamo Radosnu vijest i Krista našeg Otkupitelja, rekao je prof. Matulić te upitao odakle ta spremnost da se toliko obescijeni Kristov križ. Odakle ta naša nevjera u vjeri? Pa nismo mi Krista izmislili, niti čovjeka otkupili! Mogu nas drugi vrijeđati, ali potrebno je reći da je sam Sin Božji samog sebe prinio za sve nas. To je svjetlo Evanđelja u kojem smo pozvani promotriti sami sebe, ali i svoju vjeru u koju se sve više uvlači nevjera – idolatrija, kako bi vjeru učinila ravnodušnom i površnom, ne samo u vjerovanju, nego i u djelovanju, rekao je predavač, zaključivši da je danas na djelu pošast vjerske ravnodušnosti, a to je djelo nevjere koja sputava vjeru u mišljenju i činjenju.
Govoreći o aktualnom zdravstvenom odgoju koji je pokrenuo i pitanje seksualnosti, rekao je kako se to pitanje tiče sve djece i mladih, u konačnici tiče se budućnosti naroda i Crkve u njemu. Podsjetio je kako djeca pripadaju neotuđivoj roditeljskoj odgovornosti i dužnosti u pogledu odgoja i prenošenja svih odgojnih sadržaja na djecu.
Na kraju je upozorio da danas živimo u suvremenom hrvatskom društvu u ozračju u kojem se žrtva i vjera nemilice izruguju i ironiziraju. Tvrdnje je oprimjerio najnovijim filmom “Svećenikova djeca” u kojem se podmuklo okaljavajući ispovjednu tajnu želi poručiti da Crkva sustavno djeluje kao zločinačka organizacija koja je preživjela 2000 godina zahvaljujući vještom prikrivanju zločina. Plakat kojim se izruguje Djevica Marija dodatno potvrđuje da oni koji nisu vjernici ili su otpali od vjere sustavno vrijeđaju sve što ima veze s vjerom i Crkvom, te za to ne osjećaju nikakvu grižnju savjesti misleći da su ovladali istinom, istaknuo je prof. Matulić te zaželio nazočnima da im vjera u Boga Oca prosvijetli pamet da mogu razabirati što je dobro i što je Božja volja.
Nakon izlaganja svećenici su postavili nekoliko pitanja vezanih uz tematiku zdravstvenog odgoja koji je uveden u škole. Odgovarajući na pitanja, prof. Matulić rekao je da odnos aktualne vlasti prema toj temi otkriva puno dublje probleme. Primijetio je kako je i sama Crkva ranije nerijetko uzmicala pred napadima na nju, umjesto da je bila dosljedna u isticanju prave istine koja je često puta bila zanemarena i zatomljena u društvenim raspravama, ali je i dodao kako je Crkva uvijek bila otvorena za susret i dijalog. Rekavši kako je vodstvo Crkve upozorilo javnost na te probleme, naglasio je da daljnje reakcije trebaju biti na samim roditeljima kojih se to i najviše tiče. Stoga je za Crkvu ključno da se bavi vjerom, pogotovo kada sol obljutavi, napomenuo je predavač. Zaključio je kako hrvatsko društvo, koje je podijeljeno različitim ideologijama i svjetonazorima, još nije spremno za jedan zajednički kurikulum zdravstvenog odgoja, nego bi u javnom obrazovanju trebalo ponuditi izbor jer danas ne živimo u jednoumlju nego u pluralnoj demokraciji i vladavini prava.
Biskup Mrzljak u svojoj pastirskoj riječi rekao je kako su se ovim susretom svećenici mjesne Crkve zajedno spomenuli i obljetnice smrti blaženog kardinala Alojzija Stepinca, suzaštitnika Varaždinske biskupije, te je pozvao da se Stepinčevo svečano proslavi u župama biskupije u nedjelju 10. veljače. Kazavši kako su u posljednje vrijeme svjedoci napada na Crkvu i vjeru, koji nisu toliko bili jaki još od vremena blaženoga Stepinca, pozvao je svećenike da vjernicima progovore o njemu kao čovjeku koji je ustrajno stajao na braniku vjere, koji je svojim životom pokazao kako trpjeti i podnositi napade. U prigodi Stepinčeva biskup Mrzljak predvodit će misu u subotu 9. veljače u 15 sati u zatvorskoj kapeli blaženog Alojzija Stepinca u Kaznionici Lepoglava gdje je zagrebački nadbiskup bio utamničen, te u nedjelju 10. veljače u koprivničkoj župi bl. Alojzija Stepinca u 11 sati i u varaždinskoj katedrali u 18 sati.
Na susretu su najavljeni idući svećenički susret s korizmenom duhovnom obnovom 4. ožujka, te Križni put mladih Varaždinske biskupije 16. i 17. ožujka kroz župe Koprivničkog dekanata. Župama je na prodaju ponuđen nosač zvuka duhovne tematike pjevača Ivice Pepelka “Hvala ti, Bože, za ovaj dan”, od kojeg je dio prihoda namijenjen za potrebe župnih Caritasa. TZa sve zainteresirane najavljeno je i hodočašće u Svetu zemlju koje potkraj rujna u Godini vjere priređuje čakovečka župa sv. Nikole biskupa.