Budi dio naše mreže
Izbornik

DUHOVNE SKLADBE DON ŠIME MAROVIĆA

Zbirka duhovnih skladbi maestra don Šime Marovića "Svrati Gospode k nama", sadrži antifone, himne i crkvene skladbe, uglazbljene posljednjih 25 godina skladateljeva plodnog rada. Skladbe su načinjene u uzornom vokalnom slogu, kako je istaknuo na predstavljanju dr. Miljenko Grgić.

Zbirka duhovnih skladbi maestra don Šime Marovića “Svrati Gospode k nama”, sadrži antifone, himne i crkvene skladbe, uglazbljene posljednjih 25 godina skladateljeva plodnog rada. Skladbe su načinjene u uzornom vokalnom slogu, kako je istaknuo na predstavljanju dr. Miljenko Grgić. Češće su pisane za dvoglasne i troglasne, a rjeđe za četveroglasne zborove ili klape, dijelom u čistom a capella slogu, dijelom uz podršku orgulja. Skladbe imaju široku primjenu i izvode se u brojnim hrvatskim crkvama širom svijeta.
Zbirka se sastoji od 77 skladbi i podijeljena je u tri tematske cjeline. U prvom je dijelu Misa Navještenja Gospodinova, u drugom crkveni himni i antifone za Gospine blagdane i druge svetkovine, a u trećem su dijelu različite prigodne pjesme, većinom vezane uz proslave obljetnica iz naše crkvene prošlosti, kao što je bila svečana proslava tisuću i trista godina kršćanstva u Hrvata i tisućita obljetnica smrti pobožne hrvatske kraljice Jelene. Najveći dio skladbi nastao je u posljednjem desetljeću, uglavnom kao sastavni dio glazbeno-dramskih predstava u Nadbiskupskom sjemeništu i bogosloviji, što je bio određujući čimbenik za njihovu glazbenu formu. Većina prigodnih pjesama skladana je u dalmatinskom #!klapskom stilu#!, a dio u obliku zborskih skladbi uz glasovirsku pratnju. Neke su skladbe priređene za izvedbu uz pratnju tamburaškog orkestra, a neke za mješoviti zbor. Ipak sve su tako obrađene da se lako mogu prilagoditi potrebama izvođača.
Skladba “Svrati Gospode k nama”, po kojoj je naslovljena cijela knjiga, izražava želju da “Gospodin osluhne raspjevane glasove i srca, te svrati k nama i rado ostane s nama u našim sjemeništima i u trećem tisućljeću kršćanstva, odnosno u četvrtom stoljeću postojanja i djelovanja tih naših dragocjenih ustanova”, zabilježio je u predgovoru dr. Ante Mateljan, koji je i autor teksta većine skladbi. (mm)