Istina je prava novost.

DVA MILIJUNA "ZVIJEZDA ZORNICA" S PAPOM

U povodu XV. Svjetskog dana mladeži, Rim od 15. do 20. kolovoza 2000. Više od dva milijuna "zvijezda zornica", kako je sam Papa nazvao upravo toliko mladih okupljenih na završnoj proslavi Svjetskog dana mladeži u rimskome predgrađu Tor Vergati, slika je koja traje i koja će plodno utjecati na budućnost čovječanstva.

U povodu XV. Svjetskog dana mladeži, Rim od 15. do 20. kolovoza 2000.

DVA MILIJUNA “ZVIJEZDA ZORNICA” S PAPOM

Svjetski dan mladeži godine Velikog jubileja dvijetisućite. Ocean mladih iz cijeloga svijeta okupljenih na jednome mjestu da kažu svoje “da” životu, nadi i želji da svoju budućnost prožmu vrijednostima Evanđelja. Više od dva milijuna “zvijezda zornica”, kako je sam Papa nazvao upravo toliko mladih okupljenih na završnoj proslavi Svjetskog dana mladeži u rimskome predgrađu Tor Vergati, slika je koja traje i koja će plodno utjecati na budućnost čovječanstva. Mladi svih boja kože okupljeni oko osamdesetogodišnjega neumornog “mladića” Ivana Pavla II. označili su važnu stranicu u povijesti suvremene Crkve, njezinu neprolaznu mladost i vitalnost, ali i težnju da nikada više ne budu korišteni kao oruđa mržnje i nasilja.
Uvod u slavlje na Tor Vergati predstavljao je dirljivi i po svemu jedinstveni križni put od bazilike Santa Maria in Aracoeli do Koloseja koji je u petak predvodio kardinal Camillo Ruini i mnoštvo kardinala, biskupa i svećenika među kojima je bilo čak oko 70% francuskih biskupa. Bezbrojno mnoštvo mladih sa svijećama u rukama, dok su istodobno na drugih desetak mjesta u Rimu priređeni slični Križni putovi za sudionike Svjetskog dana mladeži, pješke je prešlo put do Koloseja, mjesta-simbola mučenika kršćanstva, na čijem su pročelju prikazivana remek-djela velikih umjetnika nadahnutih Kristovim raspećem. Bio je to osobiti križni put koji je s tradicionalnim imao zajedničko samo četrnaest postaja. Otajstva pojedinih postaja bila su potpuno originalna: od pranja nogu na Posljednjoj večeri do ustanovljenja sakramenta Euharistije, od Judine izdaje do obećanja Kraljevstva dobrom razbojniku. Na svakoj je postaji pročitan odgovarajući ulomak evanđelja, predstavljena meditacija te su po jedan mladić ili djevojka iz različitih zemalja iznijeli svoja svjedočanstva. Duž postaja nošen je veliki drveni križ Svjetskoga dana mladeži koji je Papa predao mladima g. 1984. a koji je u tijeku ovih šesnaest godina prošao cijeli svijet. Na završetku obreda u Koloseju pročitan je Pavlov himan iz poslanice Efežanima.

Papine suze u susretu s naraštajem trećeg tisućljeća

Središnjem misnom slavlju prethodilo je nezaboravno bdjenje s Papom na prostranoj poljani Tor Vergate u subotu navečer koje su milijuni ljudi pratili putem mondovizije. Bdjenje je bilo ispunjeno čarobnim zvucima glazbe i pjesmom mladih, dirljivim svjedočanstvima, velikom radošću, bezbrojem živopisnih boja, ganutljivim izražajima duhovnosti i čvrstim zagrljajima mladih s Papom koji nije znao kako sakriti suze i radost u susretu s naraštajem trećeg tisućljeća.
Po svome dolasku, nakon što je automobilom prošao poljanom među mladima, Papa je držeći se za ruke s petoro mladih, koji su predstavljali pet kontinenata, prošao kroz vrata, koja su simbolizirala Krista. Prolaz Pape i mladih praćen je u tišini a nakon što su stupili kroz vrata poljanom se prolomio dugi gromoglasni pljesak. U međuvremenu se spustila noć i Tor Vergatu je obasjalo svjetlo dva milijuna svijeća.
Papa je u tome mističnom ozračju mladima ponovio poziv iz svoje poruke za Svjetski dan mladeži na korjenito opredjeljenje za Isusa. To je stav koji u suvremenim okolnostima gotovo graniči s mučeništvom. “Možda se od vas neće tražiti da prolijete krv, no sigurno će se tražiti vjernost Kristu. Ta se vjernost mora živjeti u svakodnevnim prilikama. Mislim, primjerice, na zaručnike, na njihove poteškoće da u današnjem svijetu žive čistoću u pripravi na brak; mislim na mlade parove i kušnje kojima je izloženo njihovo zauzimanje za uzajamnu vjernost; mislim na odnose među prijateljima i napast nevjernosti koja se može uvući među njih”, rekao je Papa.

Mladi odlučni da u novom stoljeću ne budu oruđa nasilja i uništenja

Potrebno je znati zauzeti stav u svijetu u kojem kao da vrijedi samo logika zarade i osobnog interesa kako bi se ljubio i poštivao ljudski život i kako bi se zauzelo za mir. “Draga mladeži, je li teško vjerovati u takvom svijetu? Je li teško vjerovati u dvijetisućitoj? Da, teško je. Nema smisla to tajiti. Teško je, ali je uz pomoć milosti moguće”, istaknuo je Papa. On poziva mladež da gledaju u Krista, koji je odgovor na traženje svakoga čovjeka. “Doista, Isus je onaj kojega tražite kada sanjate sreću. On je onaj koji vas očekuje kada vas ništa od onoga što se pronašli ne ispunja zadovoljstvom; on je ljepota koja vas toliko privlači; on je onaj koji u vama budi onu žeđ za korjenitim opredjeljenjem koja vam ne dopušta da pristajete uz kompromis; on je onaj koji vas potiče da skinete maske koje život čine lažnim; on je onaj koji u vašem srcu čita najistinskije odluke koje ostali žele ugušiti. Isus je onaj koji u vama pobuđuje želju da od svoga života učinite nešto veliko, volju da slijedite neki ideal, odbacivanje da dopustite da vas proždre osrednjost, hrabrost za poniznim i ustrajnim zauzimanjem oko poboljšanja sebe samih i društva, čineći ga više ljudskim i bratskim”, rekao je Sveti Otac. Papa je na kraju pozvao mlade da kažu “da” Kristu, kako je to prije dvije tisuće godina učinila Djevica Marija: “Dragi prijatelji, vidim u vama #!zvijezde zornice#! u ovome osvitu trećeg tisućljeća. U stoljeću koje zamire, mladi poput vas okupljani su u neizmjernom broju da nauče mrziti, bili su slani da se bore jedni protiv drugih. Različiti ovozemni mesijanizmi, koji su pokušali zamijeniti kršćansku nadu, na kraju su se pokazali istinskim i pravim paklovima. Danas ste se ovdje okupili da potvrdite da u novom stoljeću nećete pristati da budete oruđa nasilja i uništenja; branit ćete mir, žrtvujući živote ako je potrebno. Nećete se miriti sa svijetom u kojem ostala ljudska bića umiru od gladi, ostaju nepismena ili bez posla. Branit ćete život u svakome trenutku svoga zemaljskog života, nastojat ćete svim svojim silama da ova zemlja bude sredina u kojoj ima mjesta za sve”. Nakon dugoga i burnog pljeska Ivan Pavao II. se našalio. “Ima jedna poljska izreka koja kaže: Ako živiš s mladima i sam ćeš postati mlad! Tako se i ja sam vraćam pomlađen”, rekao je Papa. Slavlje je zaključeno molitvom Vjerovanja i, prije veličanstvenoga vatrometa koji je uslijedio, Papa se ponovno obratio mladima osobito onima koji su bili najdalje od oltara: “Još vas jednom sve pozdravljam, osobito one koji su tamo u dnu, u sjeni, koji ništa ne vide! No, iako nisu mogli vidjeti sigurno su osjetili ovu buku… Tu je buku osjetio cijeli Rim i nikada je neće zaboraviti”.

Ako budete ono što trebate biti, zapalit ćete cijeli svijet

Središnje misno slavlje Svjetskoga dana mladeži slavljeno je u nedjelju u prijepodnevnim satima. Na početku mise nekoliko se mladih s palmama u ruci uspelo na oltar dok je četvero mladih pred oltarom ostavilo po kamen iz jedne od četiriju crkava smještenih na krajnjim točkama četiriju strana svijeta: sa sjevera, Churchill Hudson Bay, s juga, Punta Arena, sa zapada, Samoa Apia, sa istoka, Taraua.
“Temeljno je pitanje #!tko#!: #!komu#! ići, #!koga#! slijediti, #!komu#! predati vlastiti život… Da, dragi prijatelji, Krist nas ljubi i ljubi nas uvijek! Ljubi nas i kada ga razočaramo, kada ne ispunimo ono što od nas očekuje. On nikada ne zatvara zagrljaj svoga milosrđa. Kako ne biti zahvalni tomu Bogu koji nas je otkupio predavši sama sebe sve do ludosti križa? Tomu Bogu koji je stao na našu stranu i tu ostao sve do kraja?”, istaknuo je Papa u svojoj propovijedi komentirajući evanđelje u kojem je opisano kako se narod sablaznio Kristovim riječima: “Ja sam kruh života”. Papa je potom istaknuo nužnost mijenjanja puta u pravcu Isusa: “Isus ne voli polovične mjere i ne oklijeva nas izravno pitati: #!Da možda i vi ne kanite otići?#!. S Petrom, pred Kristom, kruhom života, i mi danas želimo ponoviti: #!Gospodine kome da idemo? Ti imaš riječi života vječnoga!#!”, rekao je Papa. Sveti je Otac potom izrazio želju za procvatom zvanja, podsjećajući da će onaj koji ostavlja sve zbog Krista primiti sto put više i uz to život vječni. Na kraju, uzdižući hvalu Gospodinu, povjerava mladima njihovo poslanje: “Hvala Bogu na hodu Svjetskih dana mladeži! Hvala Bogu na tolikim mladima koji su se u njih uključili u ovih šesnaest godina! To su mladi koji sada, postavši odraslima, nastavljaju živjeti u vjeri tamo gdje borave i rade. Vi ćete donijeti naviještaj Krista u novo tisućljeće. Kada se vratite kući, nemojte se raspršiti. Potvrdite i produbite vaše prianjanje uz kršćansku zajednicu kojoj pripadate. Iz Rima, grada Petra i Pavla, Papa će vas pratiti s ljubavlju i, parafrazirajući izraz sv. Katarine Sijenske, govori vam: #!Ako budete ono što trebate biti, zapalit ćete cijeli svijet#!”.
Na završetku slavlja uslijedio je pozdrav kardinal Stafforda te je pročitana poruka skupa u kojoj mladi izražavaju svoj pristanak uz poslanje koje im je povjerio Papa da budu znak osporavan, da žive u Kristu. Svetu pričest dijelilo je oko 4.000 izvanrednih poslužitelja pod tradicionalnim suncobranima. Slavlje je završilo molitvom Anđelova pozdravljenja koju je predvodio Papa zakazavši mladima idući susret za dvije godine, g. 2002., u Torontu u Kanadi. (ika-sa)