Budi dio naše mreže
Izbornik

DVODNEVNO SAVJETOVANJE "HRVATSKA SE DEMOGRAFSKI BUDI"

IKA

Ustav Republike Hrvatsje već je zabranio vršenje pobačaja! Hrvatski populacijski pokret priredio je dvodnevno savjetovanje "Hrvatska se demografski budi", koje se 28. i 29. travnja održava u Kongresnoj dvorani Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, Kenedyev trg 6.

DVODNEVNO SAVJETOVANJE “HRVATSKA SE DEMOGRAFSKI BUDI”
Ustav Republike Hrvatsje već je zabranio vršenje pobačaja!
Zagreb, 29. 4. 1995. (IKA) – Hrvatski populacijski pokret priredio je dvodnevno savjetovanje “Hrvatska se demografski budi”, koje se 28. i 29. travnja održava u Kongresnoj dvorani Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, Kenedyev trg 6. Savjetovanje je u petak 28. travnja, otvorio don Ante Baković, koji je, pozdravivši sve prisutne, najavio da će u iduća dva dana zasjedanja biti govora o novoj obiteljskoj politici, zatim o duhovnom, gospodarskom i socijalnom ozdravljenju hrvatske obitelji, te novoj zakonodavnoj zaštiti hrvatske obitelji. Don Ante je pritom istaknuo i činjenicu da je taj simpozij važan ne samo po naslovnoj temi, nego i zbog značajnosti trenutka te rasprave, u kojemu Hrvatska očekuje četiri nova zakona, koji će izravno i neizravno utjecati na demografsko stanje. U takve zakone don Ante je ubrojio Zakon o obitelji, Zakon o radu, Zakon o pobačaju, Zakon o zaštiti mladeži, a spomenuo je i Zakon o denacionalizaciji, koji je od velikog značaja za iseljenu Hrvatsku.
Nakon uvodnih riječi don Ante Bakovića slijedili su pozdravni govori gostiju. Vera Stanić pozdravila je prisutne u ime hrvatskog Sabora, te je, osvrnuvši se pritom na demografsku sliku Hrvatske, zahvalila don Anti na ukazivanju na taj problem. Prisutne je u ime ministra za obnovu i razvoj dr. Jure Radića pozdravila Marija Kaštelan Macan, prenoseći ministrovu potporu i pozdrave skupu, a svoje pozdrave je uputio i voditelj Obiteljskog centra u Zagrebu Mario Živković, koji je istaknuo važnost kvalitete obiteljskog života.
Prvo izlaganje održao je dr. Vlado Šakić, koji je govoreći o temi “Politička strategija populacijske politike u Hrvatskoj” istaknuo da bi što prije trebalo istražiti problem hrvatskog iseljeništva, istražiti mišljenje Hrvata, kao i potencirati i stimulirati razvoj obiteljskih gospodarstava. Slijedila su predavanja mr. Damira Zorića, potpredsjednika Županijskog doma Sabora o “Zakonodavnim i kulturnim pretpostavkama za demografsku obnovu”, dr. Hrvoja Šošića “Nacionalno državotvorni i gospodarski temelji hrvatskog duhovnog i demografskog preporoda”, don Živka Kustića “#!Evangelium vitae#! – najnovija Enciklika Pape Ivana Pavla II”. On je govoreći o najnovijoj Papinoj Enciklici napomenuo da je to Enciklika o vrijednosti ljudske osobe, te se i vrijednost naroda treba promatrati u tom svijetlu. O problemu pobačaja don Živko je istaknuo da se već u članku 21. Ustava Republike Hrvatske formulacijom da “svako ljudsko biće ima pravo na život”, pobačaj zabranjuje, jer su sastavljači toga ustavnoga teksta govoreći o “svakom ljudskom biću” podrazumijevali i ono nerođeno. Zanimljivo je da i Sveti Otac u svojoj Enciklici iz istih razloga govori o #!svakom ljudskom biću#!, a ne o #!svakom čovjeku#!, napomenuo je u svojem izlaganju don Živko, istaknuvši da je nerođeno dijete u svakom razdoblju svoga razvitka zaista novo ljudsko biće koje pripada ljudskoj a ne nekoj drugoj vrsti, te je postojeći zakon o pobačaju izričito protuostavan. Mr. Anđelko Akrapa, profesor Ekonomskog fakulteta, izlagao je posljednji, na temu “Dobno-spolni sastav stanovništva RH (demografske i ekonomske posljedice)”, poprativši svoje riječi slikovnim prikazima demografskog stanja stanovništva u Hrvatskoj, na kojima je bilo vidljivo kritično stanje prirodnog priraštaja po regijama u Hrvatskoj.
U subotu 29. travnja, u prvom dijelu Savjetovanja izlagali su mons. Marko Majstorović, prof. dr. Zdravko Tomac, Vesna Vešligaj, Dražen Živić, svećenik Ivan Špoljar, te dr. Antun Lisec. Mons. Marko Majstorović govorio je na temu “Šivaonica sv. Josipa za novorođenčad u Slavonskom Brodu”, pri čemu je istaknuo potrebu osnivanja i organiziranja Centara za dijete po cijeloj Hrvatskoj, kako bi se roditeljima i materijalno pomoglo pri osnivanju obitelji, pružajući im mogućnost nabavljanja opreme za djecu po simboličnim cijenama. Dr. Zdravko Tomac pozdravio je inicijativu Hrvatskoga populacijskog pokreta, te je govoreći o tome “Kako zaustaviti stalno smanjivanje broja stanovništva u velikom dijelu Hrvatske”, među ostalim istaknuo, da razvojna politika mora biti populacijska politika. Vesna Vešligaj, predsjednica Gradskog odbora SDP-a, govorila je o “Zakonu o radu i natalitetnoj politici”, a Dražen Živić o Teoriji demografskog razvitka. Svećenik Ivan Špoljar izlažući na temu “Demografski pad Hrvatskog zagorja”, istaknuo je da je, premda materijalne vrijednosti uzimaju sve veći značaj, pitanje rađanja i nataliteta u prvom redu moralno pitanje i duhovna vrednota, a kao najbolji primjer u pogledu podupiranja populacijskog rasta spomenuo je Slavonski Brod. Dr. Antun Lisec govorio je o “Ugroženosti nacije zbog abortivnih i kontracepcijskih sredstava”, te je napomenuo da takva sredstva ne štete samo ženama koje ih koriste, nego ostavljaju teške posljedice i na djeci koju one poslije rode. Na kraju prijepodnevnog dijela izlaganja govorio je mons. Josip Frkin, koji je zajedno s bračnim parom Gregor izlagao na temu “Obnove obitelji kroz Hrvatsku zajednicu bračnih susreta”. “Cilj je Svjetske zajednice bračnih susreta obnova obitelji u njezinom korjenu, a to je bračni par”, istaknuo je pritom mons. Frkin.
Nakon poslijepodnevnog dijela Savjetovanja, za koji su predviđena izlaganja Ivana Rebca “Novo obiteljsko zakonodavstvo i sustav vrijednosti u društvu”, dr. Ružice Ćavar “Ljubavlju do demografske obnove”, dr. Dubravke Hrabar “Prava djeca – kohezija ili raspad obitelji” i Maria Živkovića “Zrela i ozbiljna roditeljska ljubav traži više djece u obitelji”, slijede prijedlozi i rasprava, te usvajanje rezolucije za hrvatsku javnost.