Ekumenska molitva u Zagrebu
Zagreb (IKA )
Ususret Trećem europskom ekumenskom skupu u rujnu u Sibinju, u Zagrebu se molilo za uspjeh toga skupa
Zagreb, (IKA) – Ususret Trećem europskom ekumenskom skupu koji će se u rumunjskom gradu Sibiu održati od 4. do 9. rujna, u Zagrebu je u nedjelju 20. svibnja održana molitva za uspjeh toga skupa, javlja HKR. Župa sv. Ivana apostola u novozagrebačkom naselju Utrina ugostila je predsjednika Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog biskupa Vladu Košića i ostale visoke predstavnike kršćanskih Crkava u Hrvatskoj. Došli smo moliti da bi ovaj Europski ekumenski susret na temu “Svjetlo Kristovo sve prosvjetljuje. Nada u obnovu i jedinstvo u Europi” uspio, da bi kršćani bili još bliže jedni drugima i tako svjedočili Krista uskrsloga, istaknuo je u uvodu molitve biskup Košić. Nakon naviještenog evanđelja, vjernicima su se obratili pojedini predstavnici.
“Vrijeme pred svetkovinu Duhova povlašteno je vrijeme molitve za jedinstvo kršćana”, podsjetio je biskup Košić i nastavio: “Važno nam je osjetiti da svakoj Crkvi zbog izgubljenog jedinstva kršćana nešto nedostaje i da nije očuvana volja našega Gospodina izrečena na Posljednjoj večeri. To se jedinstvo u tijeku povijesti izgubilo kao vidljivo, ali se kao duhovno itekako očuvalo i ono se ponovno pronalazi. Sve je više kršćana svjesno da treba raditi na tome da se predrasude uklanjaju, da se međusobno bolje razumiju. Kada Duh Sveti djeluje među kršćanima, tada su među njima sloga, mir i zajedništvo”. Sve je vjernike potaknuo da teme devet foruma koje će biti glavne teme skupa u Sibinju žive i ostvare u svojim kršćanskim zajednicama. To su jedinstvo, duhovnost, svjedočanstvo, Europa, religije, migracije, stvorenja, pravda i mir.
Govoreći o pravdi, glavni tajnik Saveza baptističkih Crkava u Hrvatskoj Željko Mraz podsjetio je na riječi proroka Miheja, kako je čovjeku objavljeno što je dobro; činiti pravicu, milosrđe, ljubiti i smjerno sa svojim Bogom hoditi. Odmah je i ukazao što bi kršćani mogli učiniti za promicanje pravde. “Zadatak vjernika je da se za pravdu bore u ime Božje, ali u ime ljubavi Božje, ne u ime nekog našeg prava ili naših interesa”. O temi stvorenja izlagao je pastor Danijel Berković iz Evanđeosko pentekostne Crkve. Upozorio je kako smo zbog tehnološkog napretka iz vida izgubili Stvoritelja svega svijeta i sve ljepote. Vjernicima su se obratili i predstavnici Srpske pravoslavne, Evangeličke, Reformirane kršćanske Crkve te Crkve Božje.
Molitvu su pjesmom pratili zbor župe sv. Ivana evanđelista, dio hora Srpske pravoslavne Crkve iz Zagreba i dvije predstavnice Baptističke Crkve.