Ekumenska solidarnost s narodom Zimbabvea
FOTO: Reuters/Pixsell // Policijska patrola na ulicama Hararea (Pixell/REUTERS/Philimon Bulawayo)
Harare (IKA)
U zajedničkom apelu Svjetsko vijeće Crkvi, Svjetski luteranski savez, Svjetska zajednica reformiranih Crkvi, Svjetsko vijeće metodističkih Crkvi i drugi crkveni savezi izrazili su zabrinutost zbog teškog stanja naroda Zimbavea i izrazili mu svoju solidarnost, prenosi Vatican News.
Narod te zemlje u jugoistočnoj Africi, pogođene sušom, recesijom i sada i pandemijom koronavirusa, traži poštovanje ljudskih prava, sigurnost i gospodarsku stabilnost. Mase ljudi više nisu u stanju priskrbiti za život; prijeti glad, raste nezaposlenost, korupcija i nesigurnost, ističe se u apelu. Premda je pandemija znatno pogoršala stanje u zemlji, smatra se da je stvarni uzrok korupcije nepoštovanje ljudskih prava i neuspjeh vladajućih struktura.
U apelu se nadalje osuđuje porast nasilja i pritisak na kritičare vlasti. Posebno se proziva zlostavljanje političkih aktivista i boraca za ljudska prava, osobito seksualno nasilje nad ženama. Uhićenja novinara i političkih vođa su nedopustiva, poručuje se u dokumentu.
Vlada u Zimbabveu 31. srpnja nasilno je ugušila prosvjede, a predsjednik Emmerson Mnangagwa nastavio je terorizirati predstavnike oporbe.
I katolički biskupi u zemlji protekloga su petka u priopćenju kritizirali postupke vlasti, zbog čega je Vlada okrivila nadbiskupa Hararea Roberta Christophera Ndlovu. Nadbiskupa je zatim 16. kolovoza posjetio apostolski nuncij u Zimbabveu nadbiskup Paolo Rudelli kako bi mu osobno izrazio solidarnost i preko njega simbolično svim katoličkim biskupima u zemlji.
Režimu blizak list The Herald objavio je 20. kolovoza da se nuncij Rudelli prethodnoga dana susreo s ministrom vanjskih poslova Sibusisom Moyom kojega je zanimalo je li kritika mjesnih biskupa službeni stav Svete Stolice. Prema pisanju lokalnog portala Bulawayo24, istoga je dana predsjednik Mnangagwa pohvalio dobru suradnju s Katoličkom Crkvom na području razvoja, ali i izrazio žaljenje što „svećenici koriste propovjedaonicu da bi promicali grozne stavove protivnika”.
Kršćanske Crkve još su sredinom srpnja ponudile posredništvo između Vlade i prosvjednika kako bi se pronašao izlaz iz krize.