Budi dio naše mreže
Izbornik

Ekumenski modul Sveučilišta u Grazu

Graz

Na skupu su sudjelovale i dvije studentice Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Graz, (IKA) – U Grazu je 8. i 9. srpnja u sklopu Ljetnog sveučilišta 2002. – Jugoistočna Europa, održan ekumenski modul na temu “Značenje pravoslavne Crkve za novu Europu”, na kojem su sudjelovale i dvije studentice Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Josipa Supan i Renata Kaleb. U sklopu modula predavanja su održali dr. Michael Staikos, metropolit Austrije, profesor pravoslavne teologije na Sveučilištu u Grazu dr. Grigorios Larentzakis i mr. Monika Prettenthaler s Instituta za katehetiku i religiozni odgoj. Moderator je bio prof. dr. Hans-Ferdinand Angel.

Metropolit je u svom predavanju istaknuo kako je svjestan kulturološko-religioznih različitosti unutar Europe koje se nikako ne smiju zanemariti, no izrazio je želju da Pravoslavna crkva, kao i sve ostale Crkve, ima i čuva svoj vlastiti identitet. Prema njegovu mišljenju, pravoslavne su Crkve bile uvijek protiv svih oblika totalitarizma i diktature te su bile, a i danas su, protiv svakog nacionalizma i fundamentalizma.
Istaknuo je da nastojanje oko postizanja i ostvarivanja ekumenskog dijaloga nije zadaća samo pojedine Crkve i njezinih predstavnika, već svih kršćana te da na svima leži obveza poduzeti sve radi općeg dobra. Govoreći o ekumenskom dijalogu među Crkvama, zaključio je da je upravo sveučilište vrsno mjesto gdje se može očitovati i ostvarivati ekumenski dijalog.
Metropolit Staikos je, među ostalim, zahvalio i studenticama iz Hrvatske na dolasku i sudjelovanju te izrazio radost što Pravoslavna crkva i Katolička crkva zahvaljujući ekumenskom dijalogu ponovno sjede za istim stolom.

U zaključnoj riječi studentice KBF-a u Zagrebu istaknule su, kada je riječ o ekumenskim odnosima, važnost cjelovite perspektive sagledavanja zbivanja, stanja i odnosa te izrazile uvjerenje da će im u tome biti korisna i saznanja o stanju Pravoslavne crkve u Austriji.
Prof. Larentzakis je govorio o povijesnom razvoju, shvaćanju, kao i o strukturi Pravoslavne crkve danas te o različitostima i poveznicama dvaju Crkava pri čemu je naveo grčki jezik kao jednu od temeljnih datosti zajedništva. Prof. Monika Prettenthaler je govorila o važnosti ekumenskog odgoja u školama, ukazavši da je poziv na jedinstvo iz Ivanova evanđelja (Iv 17, 21) temeljna kršćanska dužnost te stoga učenje ekumenizma mora biti učenje koje promiče i identitet, ali i otvorenost za dijalog te spremnost na suradnju.
Obraćajući se studenticama, prof. Angel istaknuo je važnost suradnje između Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Grazu te njegova Instituta za katehetiku i religiozni odgoj, izrazivši zadovoljstvo što su odnosi između dva Fakulteta sve dinamičniji i suradnja sve intenzivnija, o čemu svjedoče hrvatski studenti na KBF-u u Grazu, nedavni posjet dvadesetak djelatnika KBF-a iz Graza KBF-u u Zagrebu kao i sudjelovanje zagrebačkih studentica na ekumenskom modulu Ljetnog sveučilišta.