ERASMUS+ projekt: Planinarenje europskim stazama
Katolička osnovna škola iz Šibenika u ERASMUS+ projektu
Šibenik (IKA)
Početkom ove školske godine Katolička osnovna škola iz Šibenika uključila se u međunarodni ERASMUS+ projekt: Planinarenje europskim stazama.
U projektu sudjeluju: Bergmo Ungdomsskole, Molde – Norveška, Collège Jules Ferry, Aurillac – Francuska, Greenfield School, Newton Aycliffe – UK, IES Bernat de Sarrià, Benidorm – Španjolska i Katolička osnovna škola, Šibenik – Hrvatska. Svaka škola domaćin je jedne mobilnosti na kojoj sudjeluje sedmero učenika i po troje učitelja iz svake škole.
Domaćini prve mobilnosti bili su IES Bernat de Sarrià, Benidorm – Španjolska, od 27. do 31. siječnja. Iz Katoličke osnovne škole sudjelovalo je sedmero učenika sedmih razreda u pratnji tri učiteljice (Antonie Petković – učiteljice Geografije i koordinatorice projekta za Hrvatsku), Eme Čeko (učiteljice Biologije i Kemije) Dragane Bure (učiteljice Engleskog i Njemačkog jezika) te ravnateljice s. Mandice Starčević. Učenici su bili smješteni u obitelji učenika škole domaćina.
Prvoga dana Erasmus+ tjedna u Španjolskoj domaćini su pripremili program dobrodošlice, nakon kojega su sudionici sudjelovali u igrama upoznavanja te u predstavljanju svojih škola i gradova iz kojih dolaze. Poslijepodne su učitelji imali radionicu s izmjenom iskustava o obrazovnim sustavima u svojim zemljama koje su uspoređivali. Drugog dana imali su izazov dug 12 km Bernia trekking – cjelodnevno uživanje u svježem zraku i predivnoj Božjoj prirodi, uz mnogo uspona. Idućeg dana domaćini su pripremili obilazak susjednog grada Alicantea. Obišli su Arheološki muzej, utvrdu sv. Barbare, katedralu Sv. Nikole, park s višestoljetnim fikusima. Radni dio dana završen je posjetom Službi za spašavanje NGO USAR 13 gdje vježbaju pse za potražnju i pronalaženje žrtava u teškim nesrećama i prirodnim nepogodama. U praktičnom dijelu potražnje sudjelovali su i pojedini učenici. Četvrtog dana Erasmusa u Španjolskoj bio je trekking Moraig – Liebeig – Portret de Moraira – Falla del Moraig, kako su domaćini obećali, zaista je bilo cik-cak penjanje i spuštanje uskim i vrletnim stazama. Divili su se sudionici pogledu u beskonačnu pučinu i uživali na kamenitoj plaži. Poslijepodne je bio smještaj u hostel te orijentacijsko snalaženje u grupama i igre. Učitelji su imali nastavak svoje radionice. Posljednjega dana mobilnosti u Španjolskoj u prostoru škole domaćina održano je po grupama predstavljanje svake zemlje sudionice te njezinih planina od strane učenika. Uslijedile su ekološke radionice s ciljem razvijanja odgovornosti učenika prema prirodi. Ovotjedna mobilnost zaključena je pozdravom predstavnice Gradskog poglavarstva te autorice projekta.