Istina je prava novost.

EUHARISTIJSKI KONGRES DELNIČKOG DEKANATA

Delnice, 28. 8. 2000. (IKA) - Euharistijski kongres Delničkog dekanata proslavljen je u nedjelju 27. kolovoza u sjedištu dekanata, Delnicama. Svečanim misnim slavljem na otvorenom prostoru ispred župne crkve Sv. Ivana Krstitelja predsjedao je gospićko-s

Delnice, 28. 8. 2000. (IKA) – Euharistijski kongres Delničkog dekanata proslavljen je u nedjelju 27. kolovoza u sjedištu dekanata, Delnicama. Svečanim misnim slavljem na otvorenom prostoru ispred župne crkve Sv. Ivana Krstitelja predsjedao je gospićko-senjski biskup dr. Mile Bogović u zajedništvu s dijecezanskim upraviteljem Riječke nadbiskupije mons. dr. Ivanom Šporčićem, dekanom Delničkog dekanata mons. Stanislavom Kovačićem, svih 12 svećenika dekanata te još nekoliko svećenika. Na misi je sudjelovalo oko 1.500 vjernika među kojima bogoslovi Riječke teologije, redovnice, članovi delničkoga Vatrogasnog i Lovačkog društva, mjesna glazba te brojni vjernici u narodnim nošnjama.
Pozdravljajući sve vjernike i hodočasnike na početku misnoga slavlja dijecezanski upravitelj mons. Šporčić govorio je o povijesti održavanja euharistijskih kongresa u krajevima Gorskoga kotara. Pri tome je istaknuo kako je bitno da se kroz taj kongres vjernici župa Delničkog dekanata pripreme za Nadbiskupijski euharistijski kongres koji će se održati 24. rujna na Trsatu. Mons. Šporčić pozvao je sve vjernike da svojim životom posvjedoče Isusa Krista kako bi slavlje toga Euharistijskog kongresa u svima učvrstilo vjeru u Boga koju vjernici tih krajeva već stoljećima baštine od svojih predaka.
Obraćajući se mnoštvu, u svojoj je propovijedi biskup Bogović govorio o značenju euharistije te o Božjem utjelovljenju prije dvije tisuće godina, pri čemu je istaknuo kako euharistija znači zahvaljivanje. Ono što je Isus učinio prije dvije tisuće godina i što čini i danas zaista je toliko vrijedno da mu čovječanstvo treba biti trajno zahvalno. Gdje god se kršćani okupljaju, okupljaju se na euharistiju. Uvijek se okupljaju kako bi zahvalili na tome izvanrednom Božjem daru i onomu što je za njih učinio. Kako je na kraju svoje propovijedi istaknuo biskup Bogović, zahvaljivati se Bogu posebno je važno u ovoj jubilarnoj godini posvećenoj euharistiji, tako da se cijela kršćanska baza pokrene na svim euharistijskim kongresima, bilo da je riječ o dekanatskim, biskupijskim ili nacionalnim kongresima.
Na završetku mise priređen je svečani ophod do središta mjesta čime je Kongres zaključen. Vjernici Delničkog dekanata za Kongres su se pripravljali tjednom pripravom koja je bila organizirana za pojedine skupine vjernika. Cilj te priprave bio je da taj Euharistijski kongres ne bude samo vanjska svečanost već da u vjernicima delničkih župa osnaži vjera u snagu Krista prisutnog u Euharistiji, da ne budu samo pasivni sudionici euharistije, već da u njoj aktivno sudjeluju i po njoj žive.