Europske pučke stranke u dijalogu s pravoslavljem
Solun (IKA )
Nema alternative pomirenju i suradnji nekadašnjih zaraćenih strana, istaknuo je hrvatski premijer na susretu u Solunu
Solun, (IKA) – Predsjednici Vlada jugoistočne Europe okupljeni 21. listopada na 8. dijalogu pravoslavne Crkve i europskih pučkih stranaka u Solunu (Thessaloniki) pozvali su Crkve na pojačano sudjelovanje u procesu pomirenja u regiji. Među sudionicima susreta bili su i posebni koordinator Pakta o stabilnost Erhard Busek, voditeljica međuparlamentarnog izaslanstva za odnose s JI Europom Doris Pack, hrvatski premijer Ivo Sanader i premijer Srbije i Crne Vojislav Koštunica.
Premijer Sanader poručio je kako bi europske vrednote morale postati sredstvo za nadilaženje trenutačnih podjela, ističući važnost vjerskog dijaloga u tome. Najavio je i skori prvi službeni pohod Beogradu, na kojemu će se raspravljati o sporazumu o zaštiti nacionalnih manjina, te istaknuo kako nema alternative pomirenju i suradnji nekadašnjih zaraćenih strana. Smatra da će moguće pristupanje Hrvatske Europskoj uniji 2005. godine pozitivno odraziti na zemlje nekadašnje Jugoslavije, koje će moći koristiti njezina iskustva u približavanju Uniji.
Premijer Koštunica izjavio je kako Crkve moraju pomoći u stvaranju društvenog ozračja u kojemu se vjerska uvjerenja više neće moći politički instrumentalizirati. Svoje je izlaganje usredotočio na stanje na Kosovu i diskriminaciju srpske manjine.
Grčki premijer Konstantinos Karamanlis potaknuo je Crkve na sudjelovanje u izgradnji demokratskije i ljudskije Europe.
Busek je posebno kritizirao nedovoljne znakove pomirenja na mjesnoj razini, spomenuvši kako su mu u Mostaru rekli kako je “rat nastavljen u srcima i glavama”. Doris Pack pozvala je na intenziviranju razmjenu osobito mladih naraštaja i zatražila što skoriju razradu europskih programa koji bi obuhvatili i studente iz balkanskih zemalja. Poručila je da apeli za tolerancijom nisu dovoljni te vjerske zajednice u regiji moraju postati uzori.