4,5
Pregled pothvata i slavlja što se u sklopu Molitvene osmine za jedinstvo kršćana od 18. do 25. siječnja priređuju u brojnim europskim zemljama
Molitvena osmina za jedinstvo kršćana od 18. do 25. siječnja, u kojoj su svi kršćani pozvani moliti da među njima prestanu sve podjele, obilježava se u cijeloj Europi brojnim međuvjerskim slavljima. Tjedan svake godine priprema drugo međunarodno i međuvjersko povjerenstvo, koje su zajednički ustanovili Papinsko vijeće za jedinstvo kršćana i Ekumensko vijeće crkava. Povjerenstvu je bila povjerena zadaća da izradi početni nacrt meditacija i molitava koje će se moliti tijekom molitvene osmine. Za 2003. godinu taj je pothvat ostvarila ekumenska skupina bibličara, teologa, svećenika, pastora i laika u Argentini koji su za temu meditacija izabrali tekst iz Pavlove Druge poslanice Korinćanima “Imamo ovo blago u glinenim posudama” (4,5-18). Možda najznačajniji pothvat na području ekumenizma predstavlja Ekumenska povelja (Charta Oecumenica), dokument o zajedničkom zauzimanju za ekumenski dijalog kojeg su zajednički potpisali u travnju 2001. Vijeće europskih biskupskih konferencija (CCEE) i Konferencija europskih crkava (KEK).
U Njemačkoj se u sklopu ekumenskog zauzimanja za jedinstvo kršćana održava prvi ekumenski dan Crkava. Slavit će se u Berlinu od 28. svibnja do 1. lipnja pod geslom “Budite blagoslov”, a na njemu će sudjelovati predstavnici oko 1.100 udruga i skupina. Kršćanske crkve u Švicarskoj, gdje je kao i u Njemačkoj, Austriji i Francuskoj 2003. proglašena Godina Biblije, pokreću pothvat koji ima za cilj približiti osobe Bibliji i to netradicionalnim načinima – kroz umjetnost, turizam, kulturu i kazalište. U Francuskoj se priređuje bezbroj pothvata u svakoj biskupiji i većini župa poput molitvenih bdjenja, susreta, okruglih stolova. U Francuskoj je ove godine također proglašena Godina Biblije, no pothvat je pokrenuo samo Savez protestantskih Crkava, premda uz potporu Vijeća kršćanskih crkava. Tijekom Molitvene osmine za jedinstvo kršćana u biskupijama Metz i Strassburg katolički biskupi i predsjednici luteranskih i reformiranih Crkava održat će zajednički susret na kojem će govoriti i razmišljati o Europi. U Parizu se u nedjelju 26. siječnja održava susret mladeži različitih kršćanskih vjeroispovijesti na kojem će sudjelovati katolici, anglikanci, baptisti, luterani i pravoslavni. U Francuskoj se ove godine nizom svečanosti slavi i 50. obljetnica smrti o. Paula Couturiera, jednog od idejnih začetnika Molitvenog tjedna za jedinstvo kršćana.
U Španjolskoj se u 2003. godini planira dovršiti interkonfesionalnu Bibliju te učiniti poneki korak naprijed k stvaranju Vijeća kršćanskih crkava Španjolske. Što se tiče same molitvene osmine, svaka biskupija priređuje samostalno različite pothvate, dok je Španjolska biskupska konferencija na svojoj službenoj Internet stranici stavila svima na raspolaganje niz materijala među kojima i temeljne tekstove za liturgijska slavlja, biblijska razmišljanja i posebnu poruku. U Letoniji tradicionalno vladaju dobri odnosi među predstavnicima različitih kršćanskih vjeroispovijesti te tu zemlju nazivaju “radionicom ekumenizma”. U zemlji se svi nacionalni praznici slave zajedno, a zajednički se priređuju i brojne aktivnosti i pothvati. Zajednički se izrađuju i brojni dokumenti. Tako su nedavno predstavnici kršćanskih Crkava istupili zajedničkom izjavom o pobačaju i vjeronauku u školama. Priređuju se i brojne zajedničke aktivnosti poput hodočašća, priprava za vjenčanje, duhovnih vježbi. Molitveni tjedan za jedinstvo kršćana u Slovačkoj priređuje Slovačka biskupska konferencija zajedno sa Ekumenskim vijećem crkava, tijelom koje ujedinjuje sve službeno priznate Crkve u Slovačkoj. U pozivu upućenom u povodu osmine, Crkve su pozvale sve kršćane da “pridonesu društvenom životu duhom pomirenja i suradnje, u cilju promicanja mira i pravde”. Vrhunac Tjedna predstavljat će 26. siječnja liturgija Riječi, koju će u pravoslavnoj crkvi u Komarnu predvoditi predsjednik Slovačke biskupske konferencije nadbiskup Prešova Frantisek Tondra i mitropolit Slovačke i Češke Nikolaj. Bogoslužje će izravno prenositi nacionalna televizija. Ove je godine prvi put organiziran “molitveni lanac mladeži” koji će se održati u svim gradovima 25. siječnja navečer. U Češkoj je 20. siječnja, tijekom Molitvene osmine za jedinstvo kršćana, održano u Pragu plenarno zajedanje katoličkih biskupa koji su zajedno s vođama ostalih kršćanskih vjeroispovijesti zajednički slavili ekumensko slavlje.
U Bugarskoj se zahvaljujući novom ozračju u zemlji nakon Papina posjeta u svibnju 2002. priređuju brojni ekumenski pothvati. Vrhunac slavlja bio je 17. siječnja, kada je u Beleneu u povodu početka Tjedna održano bdjenje i u pravoslavnoj i katoličkoj crkvi, na kojima su sudjelovali predstavnici dvaju vjeroispovijesti. U Turskoj se katolici, protestanti i pravoslavni svakog dana tijekom osmine okupljaju u drugoj crkvi kako bi molili za dar jedinstva. U Velikoj Britaniji je posljednjih godina zabilježeno opadanje ekumenskih aktivnosti koje se priređuju u sklopu Molitvene osmine za jedinstvo kršćana. No, u porastu je ekumensko zauzimanje u svakodnevnom životu tijekom cijele godine. O tomu svjedoče primjeri stalne suradnje među Crkvama, koja se ostvaruje osobito u sklopu humanitarnih udruga i u zajednicama poput “Ione”, utemeljene na istoimenom otoku na sjeveroistoku Škotske sa ciljem da se obnovi Crkva ekumenskog duha i istraže novi načini zajedničke molitve, utemeljeni na sveobuhvatnom shvaćanju duhovnosti. Zajednica trenutno ima 3.000 članova i simpatizera. Određeni utjecaj u javnosti ima i udruga “Churches Together”, međuvjersko tijelo u čijem je sastavu 31 Crkva i koje održava odnose s različitim ekumenskim udrugama prisutnim u Velikoj Britaniji i Irskoj, kao i u drugim dijelovima europskog kontinenta. U Ottmaringu u njemačkoj pokrajini Bavarskoj, gdje je održano nekoliko važnih ekumenskih skupova i gdje je potpisano više važnih ekumenskih dokumenata, djeluje Ekumenski centar za život. U kapelici Centra svake se večeri moli za jedinstvo kršćana. U povodu Molitvene osmine za jedinstvo kršćana u nedjelju 19. siječnja održan je susret na kojem je predstavnik Luteranske crkve u Bavarskoj zadužen za ekumenizam uveo u temu Tjedna. Na skupu su iznesena neka ekumenska iskustva, a završen je zajedničkom molitvom.
Na oko 790 milijuna stanovnika Europa (uključujući zemlje bivšega sovjetskog bloka) ima oko 500 milijuna kršćana. Katolika je oko 300 milijuna, protestanata i anglikanaca 135 milijuna, pravoslavnih 104 milijuna. (ika-sa)