U suvremenom svijetu sredstava društvenih priopćivanja sve značajnije mjesto zauzima "EWTN" (Eternal World Television Network), "vjerski Golijat" televizijske i radijske produkcije i Internet servisa.
U suvremenom svijetu sredstava društvenih priopćivanja sve značajnije mjesto zauzima “EWTN” (Eternal World Television Network), “vjerski Golijat” televizijske i radijske produkcije i Internet servisa. “EWTN” pripada posebnoj strukturalnoj kategoriji financiranja. Njezina životnost i funkcionalnost u cjelini ovisi o velikodušnosti onih koji cijene različitost i kvalitetu njegovih programa isključivo vjerskih i moralnih sadržaja.
Kada je 15. kolovoza 1981. pokrenuta mnogi su mislili da američko tzv. televizijsko tržište nije bilo još uvijek spremno za mrežu katoličke provenijencije. Petnaest godina kasnije “EWTN” je postala najraširenije vjerska televizijske mreža na svijetu s programima koje danas gleda 35 milijuna obitelji u 38 zemalja i pokrajina sa sustavom od gotovo 1.500 kabela.
“EWTN”, poznatiji kao “televizijske mreža Majke Angelice”, koja je njegova utemeljiteljica, započela je s emitiranjem iz neke garaže pretvorene u studio. Rasla je iz vjere, ustrajnosti i hrabrosti te franjevačke redovnice, koja je željela iskoristiti suvremenu tehnologiju, ne samo za evangelizaciju, već također da ponudi pozitivnu alternativu pred tolikim neljudskim i bogohulnim programima koji obiluju u brojnim televizijskim shemama.
Godine 1996. “EWTN” je započela svoje programe emitirati putem satelita: na taj je način dostupna u Australiji, Novom Zelandu, Kini, Japanu i Filipinima. Iste godine emitiranje je prošireno na Europu, na engleskom i španjolskom jeziku. 28. svibnja 1996. “EWTN” je odlučio u svoje programe uključiti cijelu Južnu Ameriku. Drugi veliki korak u širenju tog pothvata dogodio se dvije godine kasnije, g. 1998., kada su radio i televizija “EWTN” postali dostupni i pučanstvu u Africi.
Apostolatu “EWTN”-a pridružen je i Internet servis i radio AM/FM. “Širenje toga apostolata”, rekla je nekom prilikom Majka Angelica, “omogućit će slušateljima i gledateljima diljem svijeta da upoznaju ljepotu Crkve i njezina nauka gdjegod da se nalazili, u sobi, u kuhinji ili automobilu”.
U pripravi za Jubilej i kao odgovor na poziv Svetog Oca, “EWTN” je 1. svibnja 1997. najavio posebne programe u ovoj godini duhovne obnove kako bi svoje korisnike potaknuo na razmišljanje o dvijetisućitoj obljetnici Kristova rođenja.
Gotovo je nemoguće izmjeriti pozitivne učinke tog sredstva apostolata i evangelizacije. Osim svakodnevnog prijenosa mise s propovijedi, “EWTN” omogućuje milijunima osoba da upoznaju Katoličku crkvu i njezin nauk i da prate aktivnosti Svetog Oca na njegovim apostolskim putovanjima, njegove tjedne audijencije i svečana liturgijska slavlja koja često prenosi izravno.
(Prema članku “USA: l#!emittente televisiva #!Ewtn” prezioso strumento di apostolato” objavljenom u “L#!osservatore Romano”, 8. veljače o. g.) (sa)
1