Finalno natjecanje emisije „Pametna pitanja za pametne glave" na HKR-u
Zagreb (IKA )
U finalu nagradne igre za djecu „Pametna pitanja za pametne glave" Hrvatskoga katoličkog radija natjecat će se danas, 13. lipnja, u 11 sati ekipe OŠ Draškovec – Ovčice i OŠ Mertojak Split - Ribice.
Zagreb, (IKA) – U finalu nagradne igre za djecu „Pametna pitanja za pametne glave” Hrvatskoga katoličkog radija natjecat će se danas, 13. lipnja, u 11 sati ekipe OŠ Draškovec – Ovčice i OŠ Mertojak Split – Ribice koje će za tu prigodu na natjecanje na HKR doputovati iz svojih mjesta. Uživo u studiju HKR-a, natjecat će se te Martina, Rok i Jan iz Draškovca te Ana, Josip i Marija iz Splita. Natjecatelje su pripremale, i ujedno će ih bodriti na natjecanju, vjeroučiteljice Zvjezdana Frančić iz Draškovca i Milena Budimir iz Splita.
Tijekom dosadašnjih krugova natjecanja, u kojima su velika podrška finalistima bile rezerve ekipa Domagoj i Slavko, natjecatelji su pokazali da su „pametne glavice” i da zaslužuju vrijedne nagrade koje im je pripremio HKR, a koje će im u podne u prostorima Hrvatskoga katoličkog radija uručiti glavni urednik Hrvatske katoličke mreže Siniša Kovačić i ravnatelj mreže mons. Fabijan Svalina. Druženje će se nastaviti i u posljepodnevnim satima.
„Pametna pitanja za pametne glave” zabavno je edukativna emisija, namijenjena osnovcima. U njoj su se tijekom ove školske godine telefonom natjecale 24 ekipe, s po tri učenika predstavnika, šestih razreda osnovnih škola sa svih strana Lijepe Naše: od Draškovca na sjeveru do Dubrovnika na jugu i od Vukovara na istoku do Rijeke na zapadu. I ove godine natjecanje je prekoračilo granice Lijepe Naše jer se u njega uključio Katolički školski centar iz Travnika. Ekipe su pokazivale znanje, snalažljivost, brzinu i poznavanje prožimanja gradiva vjeronauka, povijesti, književnosti, geografije a bilo je čak i matematičkih zadataka. Nagradna igra je do polufinala imala tri dijela:
– Slušaj tvrdnju pozorno, odgovori s: – točno ili – netočno! Svaka ekipa dobila je dvije tvrdnje i trebala je odgovoriti jesu li one točne ili ne.
– Tri netočnosti tražimo i ispravljamo! Svaka ekipa dobila je jednu Biblijsku zgodu u kojoj je tražila, i kad ih je pronašla, ispravila tri netočnosti. Biblijske zgode bile su vezane uz evanđelja proteklih nekoliko nedjelja.
– Odgovore znamo – asocijaciju otkrivamo! Postavljena su tri pitanja, a točni odgovori na ta tri pitanja asocirali su natjecatelje na konačan odgovor – svaka ekipa rješavala je po jednu asocijaciju. U polufinalu je dodan četvrti dio natjecanja – Poredaj redom od prvog do posljednjeg! Natjecateljima su navedena četiri događaja, a oni su ih trebali poredati kronološkim redom, od onog koji se dogodio u najdaljoj do onog koji se dogodio u bližoj prošlosti, pojasnila je urednica emisije i urednica Programa za djecu HKR-a Snježana Kirinić Grubić.