Fr. Srećko Koralija i Juliana Taimoorazy o progonjenoj Crkvi u Iraku
Fr. Srećko Koralija
Cambridge (IKA)
Tribina „Kršćani u opasnosti: progonjena Crkva u Iraku" u organizaciji MENAF-a (Forum Srednjeg istoka i sjeverne Afrike - Middle East and Norh Africa Forum) Sveučilišta u Cambridgeu održana je u utorak 22. siječnja u St John's koledžu.
U interaktivnom dijalogu s fr. Srećkom Koralijom sudjelovala je Juliana Taimoorazy, osnivačica i predsjednica Vijeća za pomoć iračkim kršćanima – Iraqi Christian Relief Council (ICRC). Taimoorazy je kršćanka odrasla u Iranu, a materinji jezik joj je moderni aramejski odnosno sirijski. Godine 1989. uslijed progona kršćana potajice je napustila Iran otputovavši najprije u Švicarsku, a potom u Njemačku. Godine 1990. je došla u SAD gdje i danas živi. Godinama se bori za prava kršćanskih manjina, javno izlaže činjenice koje se ne mogu pronaći u medijima, te promovira važnost sirijskog kršćanstva. Godine 2016. joj je dodijeljena Nansen Award pri UNHCR-u; iste godine proglašena je ženom godine sirijskog/aramejskog govornog područja.
Na početku tribine fr. Srećko je kroz nekoliko točaka naglasio važnost sirijske tradicije za povijest čovječanstva, ističući relevantnost aramejskih misionara u Aziji i Indiji već tijekom prvih stoljeća kršćanstva, odnos hebrejskog, aramejskog i grčkog jezika, biblijskih prijevoda, kulturoloških i političkih odnosa Perzijskog i Rimskog Carstva, prevodilačke djelatnosti klasične grčke filozofije na arapski jezik posredstvom sirijskog i aramejskog jezika u kontekstu odnosa sirijskih kršćana i nastajućeg islama.
Podsjetio je na činjenicu da je najopširnija srednjovjekovna kronika napisana na sirijskom jeziku i da se sirijski jezik koristi s tri različita pisma te da je iračko tlo povijesno dalo mnoga značajna imena za orijentalistiku i biblijske znanosti kao i izdavačku kuću u Mosulu (nekadašnja Niniva) koju su desetljećima vodili dominikanci.
Nakon uvoda, uslijedila je prezentacija video i audio materijala o terorističkim aktivnostima ISIS-a na području Iraka uz komentare Taimoorazy i raspravu o crkvenim, političkim i međureligijskim pitanjima na području Srednjeg istoka. Između ostalih, u auditoriju su bili prisutni poznati znanstvenici, orijentalisti, aktivisti i studenti koji su raspravu učinili veoma plodnom, objavljeno je na mrežnoj stranici dominikanci.hr.
MENA(F) forum često organizira događaje raznih tematika na kojima sudjeluju osobe iz javnog života, znanstvenici, veleposlanici, političari i vjerski vođe.