FOTO: Bernard Čović // fra Mile Babić
Zagreb (IKA)
U novom broju Glasu Koncila Mile Babić, franjevac, teolog, dvostruki doktor znanosti te dopisni član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, komentirao je povijesne zasluge i današnju ulogu franjevaca u njegovanju katolištva, hrvatskoga jezika te promicanja slobode misli kroz književnost.
Pojasnio je da su franjevci prisutni i djeluju u Bosni i Hercegovini od 1291. s neprekinutim kontinuitetom do danas te da u doba kad nisu postojale kulturne pretpostavke za navješćivanje evanđelja franjevci su ih morali sami stvarati – osnivaju prve škole, pišu prve medicinske knjige, prvi izdaju novine i časopise, prvi se bave etnografijom, historiografijom, bibliografijom…
Osvrnuo se i na tendencije unificiranja formi života koje u medijskim istupima ističu pojedini književnici iz Zagreba i Sarajeva. „Isključivi su oni pisci koji nisu sposobni promotriti svijet iz perspektive drugoga, pa i iz perspektive svoga ideološkoga neprijatelja. Oni koji unificiraju različite forme života osiromašuju vlastiti život i život kao takav“, rekao je.
„Uništavati razlike znači uništavati život. Postoji, međutim, golema opasnost od isključivosti koje nas vode u moderni barbarizam. Ljudi koji ne poštuju tuđu patnju, dakle koji nisu sposobni poštovati tuđu patnju, nisu kulturni ljudi, nego su moderni barbari“, zaključio je.
U intervjuu se govori o mogućnostima povezivanja kroz religiju, doprinosu književnosti u razvoju suživota u BiH te o ulozi književnika i nobelovca Ive Andrića.
Intervju s fra Milom Babićem u cijelosti je moguće pročitati u novom broju Glasa Koncila.