Budi dio naše mreže
Izbornik

Franjevci svjedoče: Betlehem je grad-zatvor

Betlehem

Betlehem je danas grad duhova i grad-zatvor, napisao je franjevac o. Raynald Wagner, osvrćući se na stanje u gradu Isusova rođenja koji se i ovoga Božića nalazi pod izraelskom okupacijom

Betlehem, (IKA) – Betlehem je danas grad duhova i grad-zatvor, napisao je za “Kathpress” franjevac o. Raynald Wagner, koji djeluje u Svetoj zemlji, osvrćući se na stanje u gradu Isusova rođenja koji se i ovoga Božića nalazi pod izraelskom okupacijom. Za godinu Velikoga jubileja i Papin posjet 2000., Betlehem je u potpunosti obnovljen pri čemu je utrošeno oko pet milijuna dolara dobivenih uglavnom od različitih crkvenih udruga i darova kršćana iz cijeloga svijeta.
Danas, ističe o. Wagner, nije ostalo gotovo ništa od toga jubilejskog sjaja. Izraelska vojska ušla je u Betlehem u listopadu 2001., te od tada još pet puta zaposjedala grad. Pri tome su oštećene ili razrušene 822 kuće, a u susjednom Beit Jalalu uništeno je ili oštećeno oko 1.700 kuća. U selu Beit Sahour, poznatom kao prenoćištu hodočasnika, danas se 470 kuća nalazi u ruševinama. Oštećeni su i samostani i crkvene kuće u Betlehemu, kao i sva infrastruktura. Bazilika Rođenja i franjevački samostan, te grčkopravoslavni i armenski samostan, bili su na proljeće ove godine 40 dana pod opsadom izraelske vojske, jer su se u crkvi sklonili palestinski borci i civili. Od početka Itifade u Betlehemu je ubijeno 75 ljudi, od toga ove godine njih 47. U potpunosti je uništen i gospodarski život, a 80% stanovnika Betlehema je bez posla. Većina stanovnika radila je u turizmu, koji je zbog ratnog stanja u potpunosti prekinut, a ostatak, koji je radio izvan grada, zbog stroge zabrane kretanja ne može otići do svojih radnih mjesta u Jeruzalemu i ostalim susjednim gradovima. U Betlehemu je 21 hotel ili motel, 48 prodavaonica nabožnih predmeta, 15 restorana, 22 turistička ureda, 133 radionice za izradu umjetničkih predmeta – ponajviše jaslica, križeva i krunica iz maslinovog drveta, te tekstilnih radionica. Kako svjedoče franjevci, sada je sve zatvoreno, a obitelji u Betlehemu bore se s glađu, dodajući kako cijelome gradu i okolici prijeti humanitarna katastrofa.
Franjevci također proživljavaju teško razdoblje. Nakon 40-dnevne opsade, kada je oštećen dio samostana i crkve, zgrade su popravljene i ponovno se u njima može stanovati. Mecima izraelske vojske zapaljena je i izgorjela je župna dvorana i dijelovi novih orgulja, koje su bile namijenjene crkvi Sv. Katarine. Franjevački gostinjac za hodočasnike “Casa nova” prazan je već dvije godine, no franjevci su odlučili da neće otpustiti zaposlenike kako ne bi dodatno ugrozili egzistenciju tih obitelji. Zbog ratnog stanja i ugrožene egzistencije stotinjak stanovnika, uglavnom kršćana, iselilo se iz Betlehema u prekomorske zemlje u posljednje dvije godine. Franjevci upozoravaju kako Svetoj zemlji prijeti izumiranje kršćana, koji se zbog rata i nezaposlenosti iseljavaju i odlaze rođacima i poznanicima uglavnom u SAD ili Latinsku Ameriku, Australiju. Želeći pomoći kršćanima, franjevci u Svetoj zemlji odlučili su na svoja dva zemljišta nedaleko Betlehema podići dvije stambene zgrade u kojima će biti 36 stanova za kršćanske obitelji, koje su zbog izraelske okupacije ostale bez kuća i posla.