Budi dio naše mreže
Izbornik

Franjo Kuharić - kardinal koga su voljeli

Köln

Predavanje dr. Adolfa Polegubića u Kölnu

Köln, (IKA) – “Franjo Kuharić – kardinal koga su voljeli”, naziv je predavanja koje je u utorak 31. ožujka u prostorijama Hrvatske katoličke misije u Kölnu održao glavni urednik mjesečnika hrvatskih katoličkih misija i zajednica u Njemačkoj “Živa zajednica” dr. Adolf Polegubić, u organizaciji Društva za promicanje hrvatske kulture u Kölnu “Colonia croatica”.
Sve je na početku pozdravio predsjednik društva Gojko Borić, pritom podsjetivši kako društvo ima oko četrdeset članova koji se sastaju mjesečno na redovitim tribinama iz raznim područja od kulture, jezika, povijesti te predstavljanja knjiga. “Za ovo predavanje odlučili smo se iz tri razloga. Naime, Hrvatska kulturna zaklada je posvetila 2009. Ivanu Gunduliću i Franji Kuhariću, koji je u teškim vremenima bio predvodnik Crkve u Hrvata. Nedavno se od njegove smrti navršilo sedam godina, a 15. travnja navršit će se devedeset godina od rođenja kardinala Kuharića”.
Dr. Polegubić u iscrpnom predavanju, popraćenom prezentacijom o životu i djelu kardinala Kuharića, podsjetio je na kardinalovu duhovnu veličinu, ali i domoljubnost koji je na čelo domovinske Crkve došao u teškim vremenima 1970. godine. Pritom je podsjetio na riječi dugogodišnjega ravnatelja dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu mons. Vladimira Stankovića kako je kardinal Kuharić dočekao ostvarenje svoja tri stožerna cilja: stvaranje i proglašenje hrvatske neovisnosti, proglašenje blaženim kardinala Alojzija Stepinca te posjet pape Ivana Pavla II. Hrvatskoj.
Potom je predavač iznio važnije podatke iz kardinalove biografije, poglavito podsjetivši kako je kardinal Kuharić kao zagrebački nadbiskup utemeljio čak 60 novih župa i to osobito u gradovima. “Bio je duša višegodišnje crkvene proslave Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata, a posebno je njegovao veliku ljubav prema hrvatskim iseljenicima koje je obilazio po svim državama i kontinentima, o čemu svjedoči i pet nedavno objavljenih knjiga koje je uredio mons. Stanković o kardinalu Kuhariću u hrvatskom iseljeništvu: u Australiji i Novom Zelandu, Južnoj Africi, Južnoj Americi, Sjevernoj Americi i Zapadnoj Europi. Na taj je način kardinal Kuharić promicao jedinstvo domovinske i iseljene Hrvatske. Kuharić je bio opredijeljen za mir, ekumenizam i međureligijski dijalog, bratstvo među narodima te ravnopravnost među svim ljudima. Bio je dosljedno protiv rata i zagovornik mira. O tome ponajbolje svjedoče njegove glasovite riječi izgovorene u Petrinji na Lovrenčevo 1991. pred sam napad i agresiju na te naše krajeve: ‘Ako je moj protivnik spalio moju kuću, ja neću zapaliti njegovu! Ako je razorio moju crkvu, ja neću ni dirnuti njegovu, dapače, čuvat ću je. Ako je napustio svoj dom, ja neću ni igle uzeti iz njegova! Ako je ubio moga oca, brata, sestru, ja neću vratiti istom mjerom nego ću poštovati život njegova oca, brata, sina, sestre!'”
Predavač je ujedno podsjetio kako je u vrijeme dok je kardinal Kuharić bio predsjednik tadašnje Biskupske konferencije u hrvatskom iseljeništvu utemeljeno 110 hrvatskih katoličkih misija te je s njegovim potpisom više od 150 svećenika iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine upućeno u inozemstvo kako bi pastoralno skrbili za Hrvate katolike u svijetu. “Mnogi od njih još uvijek djeluju”, kazao je dr. Polegubić, ukazavši i na visoku starosnu dob hrvatskoga pastoralnog osoblja u inozemstvu.