Budi dio naše mreže
Izbornik

Glas Koncila o homoseksualcima i njihovu položaju u hrvatskom društvu

Homoseksualci zapravo traže posebna prava ili drugim riječima, privilegije, upozorava komentator GK

Promicanje homoseksualnih formalnih zajednica, a isto tako i promicanje homoseksualnosti kao društveno poželjnog ponašanja, izravno je upereno protiv dobra obitelji, ističe se u komentaru Glasa Koncila od 7. srpnja, koji je posvećen homoseksualcima i njihovom položaju u hrvatskom društvu te prvoj gay-paradi održanoj u Zagrebu.

S katoličkog stajališta, podsjeća komentator, sama je homoseksualnost, kako to izričito na temelju Svetoga pisma kaže Katekizam Katoličke crkve, “teško izopačenje”, a “homoseksualni čini u sebi su neuredni”, jer se protive naravnom zakonu i jer spolni čin zatvaraju životu. Homoseksualno stanje, koje osobe s takvim sklonostima najčešće same ne biraju, za njih je posebna kušnja te su osobe s takvim sklonostima, po katoličkom moralu, pozvane na život u suzdržanosti, tj. na krepost čistoće.

Potpuno je nespojivo s katoličkim moralom stvaranje zajedništva na temelju te sklonosti i još za to tražiti društvenu registraciju na način braka, ističe komentator, napomenuvši da su predstavnici nevladinih udruga sa članovima koji se deklariraju kao homoseksualci, kao i zagrebačka manifestacija, istaknuli upravo zahtjev da se u Obiteljskom zakonu tretiraju i “brakovi” homoseksualnih osoba. To je, prema mišljenju komentatora Glasa Koncila, čisto političko pitanje i kao takvoga trebalo bi ga tretirati i na mjerodavnim političkim razinama i u našoj javnosti. “Obmana je da se homoseksualne osobe, boreći se za zakonsko priznanje svojih ‘bračnih’ zajednica, bore za svoja ljudska prava, jer ljudska su prava samo ona koja neotuđivo pripadaju svim ljudskim osobama. Mogu biti ugrožena ljudska prava ljudska prava homoseksualaca, kao i heteroseksualnih osoba, ali to se nipošto ne događa uskraćivanjem tobožnjeg prava na ‘brak’”, zaključuje komentator te upozorava kako oni zapravo traže posebna prava ili drugim riječima, privilegije.

U Hrvatskoj je obitelj pod posebnom zaštitom Ustava, pa bi se moglo reći da je zahtjev da se u Obiteljskom zakonu donesu odredbe kojima bi se regulirao i “brak” istospolnih zapravo traženje nečega što je protuustavno, smatra komentator.
Činjenica je, kaže se dalje u komentaru, da je homoseksualnost, zahvaljujući medijima i onima koji su se njima poslužili, a ne osobama tih sklonosti, kao pojava nametnuta cjelokupnoj, pa i katoličkoj javnosti, predstavlja izazov za katoličke vjernike da prema toj pojavi zauzmu zdravi crkveni, katolički stav. Premda je čitava manifestacija i sve ono što joj je prethodilo i što ju je pratilo trebala uz ostalo biti provokacija baš prema katolicima, treba istinu reći da je Bogu, a onda i svakome pravom vjerniku, svaki čovjek najveća svetinja, bez obzira na ljudske sklonosti općenito, pa tako i seksualne, ističe se u ovotjednom komentaru Glasa Koncila te se zaključuje da je Krist dragovoljno na križu umro za sve ljude, a svoje učenike svih vremena izričito je pozvao da jedni drugima ne sude, nego da sud o ljudima prepuste Bogu. (ika-kj)