Glazbeno-poetska večer i izložba slika sestre Marije od Presvetog Srca, Anke Petričević
Glazbeno-poetska večer i izložba slika sestre Marije od Presvetog Srca
Dubrovnik (IKA)
U organizaciji Umjetničke Udruge Sebastian Art i Udruge sestre Marije u Dubrovniku je uoči blagdana sv. Mihovila 28. rujna upriličena je glazbeno-poetska večer i izložba slika sestre Marije od Presvetog Srca, Anke Petričević, pod naslovom „Ave Marija“.
O izložbi slika koje je sestra Marija darovala Gradu Imotskom govorio je fra dr. sc. Stipe Nosić, rodom iz Lovreća, bivši gvardijan Samostana Male braće u Dubrovniku koji je i otvorio izložbu.
Tekst za katalog izložbe pripremila je mr. art. Antonija Gudelj, grafičarka, pod naslovom „Asketska kneginja modernog doba“. Te večeri sestra Marija je slavila 60. obljetnicu polaganja strogih zavjeta u Samostanu sv. Klare u Splitu. Zakoračila je u 92. godinu i još plodonosno radi jer joj je nedavno izišla knjiga intervjua koju će Udruga sestra Marija uskoro predstaviti. Javnosti je poznato književno-teološko stvaralaštvo sestre Marije, ali je manje poznato da se cijeli život bavila slikarstvom.
Godine 1998. imala je samostalnu izložbu likovnih djela u Širokom Brijegu kada joj je Franjevačka galerija Široki Brijeg izdala monografiju pod nazivom „Sestra Marija“. Ove godine izlagala je u Imotskom i sada u Dubrovniku.
U biblioteci „Symposion“, osnovanoj 1976. objavila je 120 svojih djela i 200 naslova asketsko- mistične tematike. Za svoj dugogodišnji plodonosni rad dobila je niz nagrada.
O životu i djelu sestre Marije govorila je Branka Buljan, predsjednica Udruge sestre Marije, naglasivši da je sestra Marija objavila više studijskih radova, zbirki pjesama i poema, knjiga, eseja, meditacija, drama, dramoleta, recitala, monografija i intervjua te meditativne i autobiografske proze. Surađuje s mnogim časopisima religioznog usmjerenja i zastupljena je u mnogim antologijama. Diplomirala je književnost 1956. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i 1976. Studij teologije na Filozofskom institutu Družbe Isusove u Zagrebu.
Namjera Udruge bila je prikazati život sestre Marije u književnom i likovnom stvaralaštvu uz izvatke njenog literarnog i poetskog stvaralaštva u kojem su sudjelovali: Branka Buljan, Irja Jerković, Mislava Jonjić, Josipa Jelavić, Matea Mustapić, Josip Čenić i Vinko Čenić.
Tijekom programa publiku je oduševila Pjesma Trstenu, Anđelke Petričević Čenić, hrvatske uznice, a ista je ove godine postavljena na kamen-ploču uz spomen na hrvatske branitelje iz Imotskoga (Imotske krajine) poginulih u Domovinskom ratu na dubrovačkom području. Istu pjesmu je uglazbio i izveo njen sin Josip Čenić.
Pjesme sestre Marije: Pusti me majko, Ave Marija, Molitva i Rasvijetljen brod također je uglazbio i izveo Josip Čenić. Izbor iz djela pripremila je Branka Buljan.
U prepunoj dvorani galerije Sebastian dogodila se ljepota književnog, likovnog, mistično-poetskog, kao i glazbenog doživljaja. Izložba je otvorena do 1. studenoga.