Budi dio naše mreže
Izbornik

Gljeb Jakunjin sve oštrije kritizira crkveno vodstvo

Moskva (KAP/IKA )

Ruski pravoslavni svećenik i saborski zastupnik, u sporu sa svojim poglavarima, zahtijeva "korjenite promjene" u Ruskoj Pravoslavnoj Crkvi

Moskva, 14. 2. 1994. (KAP/IKA) – Sukob koji odavno tinja između svećenika Gljeba Jakunjina i rusko-pravoslavnog crkvenog vodstva, naglo se rasplamsao. Na tiskovnoj konferenciji u Moskvi Jakunjin, koji je u doba komunizma bio teško progonjen a sada je saborski zastupnik, prigovorio je svom crkvenom vodstvu da pothranjuje fašistička i antisemitska usmjerenja. Prošle jeseni tamošnja crkvena vlast zabranila je Jakunjinu vršenje svećeničke službe, zato što nije poslušao crkvenu odredbu da se svećenik ne smije kandidirati za saborskog zastupnika.
Patrijarh Aleksej II. nedavno je uputio pismo Državnoj dumi, donjem domu parlamenta, optužujući Jakunjina da želi izazvati sukob Crkve i Države. Patrijarh traži da Duma smatra Jakunjina običnim građaninom koji nema prava govoriti u ime Crkve.
“Čežnja za propalim totalitarizmom”
Na patrijarhovo pismo Jakunjin je uzvratio tiskovnom konferencijom. On i dalje nosi svećeničku halju i srebrni križ. Tvrdi da je odluka, kojom su mu zabranili vršenje crkvenih službi, nezakonita. Kaže da ga progone samo zato što kritizira korupciju u redovima hijerarhije i što među episkopima otkriva agente nekadašnje sovjetske tajne službe KGB. Jakunjin osobito predbacuje episkopima da se protive demokratskim promjenama. Neki od crkvenih predstojnika, kaže on, čeznu za “izgubljenim rajem” totalitarizma i žele ga u novim okolnostima obnoviti. Takvo crkveno vodstvo škodi ruskoj državi. Gljeb izričito imenuje petrogradskog mitropolita Ivana kojega patrijarh posebno štiti baš zato što promiče fačističke i antisemitske misli.
Jakunjin traži obnovu crkvenoga ustrojstva na svim razinama. Svećenike, biskupe i samoga patrijarha trebali bi, po njegovom mišljenju, birati odgovarajuća crkvena vijeća. To što patrijarh Aleksej izbjegava toliko potrebne reforme, može izazvati sukobe i raskol u Crkvi, kao što se već dogodilo u pravoslavnim Crkvama drugih zemalja, npr. u Ukrajini i Bugarskoj.